Active Directory

Active Directory de Kullanıcı oluştururken yeni kullanıcı açmak yerine var olan bir kullanıcıyı sağ tıklatıp gelen menüden Kopyala seçeneğini seçerseniz Kullanıcının Ad Soyad ve SamAccountName değerlerini girdikten sonra oluşan yeni kullanıcının bazı attribute değerleri yeni kullanıcıya otomatik kopyalanır.

Örneğin

Kullanıcı 1 in departmanında Muhasebe yazıyorsa Kullanıcı 1 den kopyalayarak Kullanıcı 2 yi oluşturduğunuzda Kullanıcı 2 nin de departman bilgisinde Muhasebe yazacaktır. Aynı attribute değerine sahip kullanıcılar oluştururken kopyalama yöntemi kolaylık sağlar. Ancak kopyalama metodu ile kullanıcı açarken tüm attribute değerleri yeni kullanıcıya kopyalanmaz.

Peki Benim Active Directory Yeni Attribute/Öznitelik Ekleme Nasil Yapılır? makalemde anlattığım yöntemle “Bölge” isminde bir attribute açtınız diyelim. Kullanıcı 1 in bölgesinde “Ege” değeri yazsın. Kullanıcı 2 yi kopyalama metodu ile oluştururken Bölge kısmı boş gelecektir. Çünkü kopyalama esnasında içindeki bilginin de kopyalanması gerektiği ayarının yapılması gerekir.

Active Directory Schema Konsolunda varolan bir attribute değerine çift tıkladığınızda gelen aşağıdaki ekranda attribute is copied when duplicating a user seçeneğini de işaretlerseniz artık kopyalama metodu ile yeni kullanıcı oluştururken bu attribute değeri de otomatik kopyalanacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde department attribute değeri seçilmiştir. Siz kendi attribute değerinizi seçiniz.

 

active-directoryde-attribute-kopyalamaya-izin-verme
Değiştirilmesi Gereken Ayar

Leave a Reply