prtg

Merhaba, bu yazımda teknik detaylara girmeden PRTG ile yapmakta fayda olacağını düşündüğüm bir fikri paylaşmak istedim. Bu makaleye daha kısa bir başlık bulamadım. Bu makalede başlığından da anlaşılacağı üzere PRTG Monitoring yazılımı ile takip ettiğiniz örneğin www.kurumsal.com web sitenize erişim olmadığında PRTG nin web sitenizin DNS Host A kaydındaki ip adresini otomatik değiştirerek ziyaretçileri Farklı bir sunucudaki “Sitemiz Bakımdadır, Lütfen daha sonra yeniden ziyaret ediniz” benzeri bir siteye yönlendirmesini Nasil yapabileceğiniz hakkında yönlendirme yapacağım. Böylece siz web sitenizin down olduğunu fark etmeseniz bile PRTG sizin yerinize fark edip DNS değişikliği ile ziyaretçileri farklı bir sayfaya yönlendirecek.

Bu arada bilmeyenler için PRTG altyapınızdaki Sunucu ve cihazlarınızı ping, wmi,ssh,snmp v.b. yöntemlerle monitorize eden bir yazılım. Detaylar ve kurulum  için Çözümpark da yazılmış Prtg Network Monitor V14–Bölüm 1 makalesini okuyabilirsiniz.

Bu yazıda adımların detaylarına girmeden senaryodan bahsedeceğim.

İşlem Adımları

  1. Prod web sunucunuzun haricinde bir sunucuda www.kurumsal.com adresi için  “Bakım Aşamasında” sayfası oluşturun.
  2. PRTG de www.kurumsal.com web sitesi için PRTG ile Web Sitesi Erişilebilirliğini Monitor Etme makalesinde bahsettiğim şekilde HTTP Advanced Sensörü oluşturun.
  3. Sensör alarm oluşunca PRTG www_kurumsal_com_dns_degistir.bat isimli dosyayı çalıştıracak şekilde yapılandırın.
    Bunun için Komut Satırından Windows DNS Kaydı Güncelleme isimli yazımı ve https://kb.paessler.com/en/topic/18963-how-can-i-use-powershell-scripts-with-prtg-s-execute-program-notification da anlatılan yöntemi okuyabilirsiniz.
  4. www_kurumsal_com_dns_degistir.bat dosyasının içindeki komutlar iç ve dış dns lerde www.kurumsal.com için mevcutta var olan Host A kayıtlarını bakım web sitesinin sunucu ip adresi ile değiştirecek.
  5. Siteye erişmek isteyen kullanıcılar artık bakım web sitesinin ipsini çözecekleri için bakım sayfasına yönlenecekler. Tabi bu noktada DNS sunucusundaki www Host A kaydının TTL değerinin düşük olması da kullanıcıların bakım sayfasına daha hızlı yönlendirilmesini sağlayacaktır. TTL değeri hakkında detaylı bilgi için DNS Cache ve TTL Değeri Nedir? isimli makalemi okuyabilirsiniz.
  6. Prod sunucudaki  problem giderildiğinde iç ve Dış DNS lerde tekrar www.kurumsal.com için host A kaydını manuel olarak prod sunucunun ipsi ile değiştirebilirsiniz.

İşlem adımlarının detayları için yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]