Anasayfa » Microsoft » Windows Server » Active Directory » Active Directory Computer OU Değiştirme
Active Directory

Active Directory Computer OU Değiştirme

Bu yazıda Active Directory varsayılan gelen Computer OU Değiştirilmesini yazacağım.

Active Directory de varsayılan olarak Domaine dahil edilen bilgisayarların Bilgisayar hesapları “Computers” Organizational Unit içerisine kaydedilir. Bu yazıda varsayılandaki bu davranışı farklı bir OU kullanacak şekilde düzenleyeceğiz.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Yukarıda görüldüğü gibi domaine dahil edilen PC001 isimli bilgisayarın hesabı “Computers” OU içerisinde oluşturuldu. Ancak sizin örneğin uyguladığınız GPO “Bilgisayarlar” OU suna liklenmiş ise PC001 bilgisayar hesabını “Bilgisayarlar” OU suna manuel taşımanız gerek.

Şimdi domaine dahil edilen bilgisayarların bilgisayar hesaplarının varsayılanda oluşturulacağı OU nun nasıl değiştirileceğine geçelim.

Bu işlemi yapabilmek için “Bilgisayarlar” OU sunun “DistinguishedName” değerine ihtiyacımız bulunmakta. Active Directory Users and Computers konsolunda bu bilgiyi görebilmek için aşağıdaki resimde görülen “Advanced Features” seçeneğinin açık olması gerek. Önce bu seçeneği açalım.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Şimdi artık ilerideki adımda kullanacağımız komutta ihtiyacımız olacak olan “DistinguishedName” değerini elde etmek için “Bilgisayarlar” OU suna sağ tıklayıp “Properties” (Özellikler) penceresini açıp  “Attribute Editor” sekmesinden “DistinguishedName” satırına çift tıklayalım. gelen pencerede OU= ile başlayan satırı kopyalayalım.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Şimdi artık Powershell ile gerekli komutu verebiliriz. Ancak bunun için Powershell i “Run as Administrator” modunda açmamız gerek.

powershell-run-as-administrator

Kullanmamız gereken komut aşağıdadır. “” içerisindeki benim örnek DistinguishedName i kendi OU nuzun DistinguishedName ile değiştirmeyi unutmayın.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Redirection was successful mesajını aldıysanız işlem tamamdır.

Active Directory ve GPO ile ilgili diğer yazılarda görüşmek üzere…

Hakkında Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

powershel_ise_2

Sağ Tık (Context Menu) Menüsüne Edit With Powershell ISE as Administrator Seçeneğini Ekleme

Windows sistem yönetimi yapıyorsanız bol bol powershell dosyaları ile ilgileniyor, kullanıyorsunuzdur. Powershell ile kod yazarken …

2 Yorumlar

  1. Elinize sağlık. Böyle bir özelliğin varlığını bilmediğim için Computers altındaki bilgisayarların tamamını ilgili OU’ya taşıyan bir Powershell script’i yazıp Görev Zamanlayıcı ile çalıştırıyorum uzun zamandır. Tetikleyici olarak da Olay Görüntüleyici üzerinde yeni bilgisayarın eklenmesi olayını kullanıyordum. Boşuna zahmet etmişim. Kolay bir iş olduysa da anlamsızmış. Teşekkürler.

  2. Merhaba, sizin yöntemde çok akıllıcaymış. Tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir