Active Directory

Bu yazıda Active Directory varsayılan gelen Computer OU Değiştirilmesini yazacağım.

Active Directory de varsayılan olarak Domaine dahil edilen bilgisayarların Bilgisayar hesapları “Computers” Organizational Unit içerisine kaydedilir. Bu yazıda varsayılandaki bu davranışı farklı bir OU kullanacak şekilde düzenleyeceğiz.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Yukarıda görüldüğü gibi domaine dahil edilen PC001 isimli bilgisayarın hesabı “Computers” OU içerisinde oluşturuldu. Ancak sizin örneğin uyguladığınız GPO “Bilgisayarlar” OU suna liklenmiş ise PC001 bilgisayar hesabını “Bilgisayarlar” OU suna manuel taşımanız gerek.

Şimdi domaine dahil edilen bilgisayarların bilgisayar hesaplarının varsayılanda oluşturulacağı OU nun Nasil değiştirileceğine geçelim.

Bu işlemi yapabilmek için “Bilgisayarlar” OU sunun “DistinguishedName” değerine ihtiyacımız bulunmakta. Active Directory Users and Computers konsolunda bu bilgiyi görebilmek için aşağıdaki resimde görülen “Advanced Features” seçeneğinin açık olması gerek. Önce bu seçeneği açalım.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Şimdi artık ilerideki adımda kullanacağımız komutta ihtiyacımız olacak olan “DistinguishedName” değerini elde etmek için “Bilgisayarlar” OU suna sağ tıklayıp “Properties” (Özellikler) penceresini açıp  “Attribute Editor” sekmesinden “DistinguishedName” satırına çift tıklayalım. gelen pencerede OU= ile başlayan satırı kopyalayalım.

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Şimdi artık Powershell ile gerekli komutu verebiliriz. Ancak bunun için Powershell i “Run as Administrator” modunda açmamız gerek.

powershell-run-as-administrator

Kullanmamız gereken komut aşağıdadır. “” içerisindeki benim örnek DistinguishedName i kendi OU nuzun DistinguishedName ile değiştirmeyi unutmayın.

redircmp "OU=Bilgisayarlar,DC=astronur,DC=com"

Active-Directory-Computer-OU-Degistirme

Redirection was successful mesajını aldıysanız işlem tamamdır.

Active Directory ve GPO ile ilgili diğer yazılarda görüşmek üzere…

Leave a Reply

2 replies on “Active Directory Computer OU Değiştirme”

  • Zafer Balkan
    Şubat 28, 2018 at 1:03 am

    Elinize sağlık. Böyle bir özelliğin varlığını bilmediğim için Computers altındaki bilgisayarların tamamını ilgili OU’ya taşıyan bir Powershell script’i yazıp Görev Zamanlayıcı ile çalıştırıyorum uzun zamandır. Tetikleyici olarak da Olay Görüntüleyici üzerinde yeni bilgisayarın eklenmesi olayını kullanıyordum. Boşuna zahmet etmişim. Kolay bir iş olduysa da anlamsızmış. Teşekkürler.