Anasayfa » Microsoft » Windows Server » Active Directory » Active Directory Ortamında Kim Kimin Parolasını Değiştirmiş Log Kayıtları
password-logo
Password

Active Directory Ortamında Kim Kimin Parolasını Değiştirmiş Log Kayıtları

Active Directory ortamında bazı kişilere kullanıcıların parola değiştirme yetkisi vermemiz gerekebilmekte. Daha sonra herhangi bir nedenle kullanıcının parolasını kim değiştirmiş bilgisi gerekebilir.

Yetki verdiğimiz kişiler herhangi bir kullanıcının parolasını değiştirdiğinde işlem yaptığı Domain Controller üzerinde event log lara kaydedilmesi için daha öncesinde Default Domain Policy içinde “Audit User Account Management” seçeneğinin açık olması gerekmektedir.

NOT : Test ettiğimde bu ayar kapalı da olsa logların yazıldığını gözlemledim. Ancak yine de açılması diğer loglar için faydalı olacaktır. Bu uyarısı için Murat Yıldırımoğlu Beye teşekkür ederim.

Bunun için aşağıdaki GPO değerini Success ve Failure için enable edelim.

Başlayalım

active-directory-ortaminda-kim-kimin-sifresini-degistirmis-log-kayitlari-1
Audit User Account Management

Artık Domain Controller sunucularımız kullanıcı hesapları ile ilgili herşeyi event log a yazmaya başlayacak. Bizim bu makaledeki amacımız parola değişikliklerini görmek olduğu için 2 event id ile ilgileneceğiz.

Event ID = 4724 (Eski Windows Serverlarda 628) : Admin tarafından değiştirilen hesap işlemleri

Event ID = 4723 (Eski Windows Serverlarda 627) : Kullanıcı tarafından kendi parola değiştirme işlemleri

Her parola değiştirme logu işlem yapılan Domain Controller üzerinde loglanacağı için eğer ortamınızda 2 adet Domain Controller sunucunuz varsa her iki sunucuda Event Viewer da Security Loglarında Event ID ye göre filtreleme yapabilirsiniz. Ancak Domain Controller sunucu sayınız fazla ise tek tek bakmak zahmetli olacaktır.

Bunun için aşağıdaki powershell i herhangi bir Domain Controller üzerinde çalıştırabilrsiniz. Bu script tüm Domain Controllerların event loglarında belirteceğimiz 4724 id li logları getirecek.

Burada ilk satırda Domain Controller OU bilgisini kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir. Script Get-ADComputer komutu ile tüm dc lere tek tek bağlanıp Event log larını okuyacaktır.

Benzer şekilde tüm DC lerde ayrı ayrı loglanan aynı evet log ları bu scripti biraz düzenleyerek de toplayabilirsiniz.

Hakkında Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

group-policy-object-gpo-ile-yerel-kullanici-hesabi-olusturma-4

Group Policy Object (GPO) İle Yerel Kullanıcı Hesabı Oluşturma Scripti

Çeşitli nedenlerle tüm istemci bilgisayarlarda kullanmak üzere bir yerel kullanıcı hesabına ihtiyacımız olabilir. İstemci bilgisayar …

1 Yorum

  1. Merhaba, script için teşekkür ederim. Bir ilave olarak “-ErrorAction SilentlyContinue” kullanılması olası “no match found” hatalarına karşı uygun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir