prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

Uzun zamandan sonra PRTG ile ilgili bir makale ile yeniden bloğumla ilgilenmeye başlıyorum. Bu makalede mail sunucunuzdan dış domainlere doğru maillerin sağlıklı gidip gitmediğini test edeceğiz.

Kullanmakta olduğunuz mail sunucusu dış domainlere Sunucu servisleri, Networksel, DNS, firewall, Blacklist v.b. sorunlar nedenlerinden birinden ötürü mail gönderemiyor olabilir. Normal şartlarda sistem yöneticileri farklı iş ve konularla ilgilenecekleri için bu sorunu anında hissetmeyebilir. Genelde kullanıcılardan “şu firmaya attığım mailler gitmiyormuş” dendiğinde fark ederiz. Ancak eğer altyapı ve servislerinizi monitör etmekte PRTG yazılımını kullanıyorsanız PRTG de tanımlayacağınız bir sensorun SMTP ile kurum mail sunucusuna bağlanarak dış domaindeki sizin belirteceğiniz bir adrese (benim örnekte gmail kullanacağım) e-posta göndererek IMAP ile de gönderilen mailin ulaşıp ulaşmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Eğer e-posta ulaştı ise sensör UP olacak, ulaşmadıysa DOWN olarak PRTG size alarm üretecektir.

Bu kontrolleri yapan www.mxtoolbox.com gibi servislerde mevcut. Ancak PRTG kullanıyorsanız bunu kendiniz de yapabilirsiniz.

PRTG Sensör İşlemleri

Öncelikle bir sensör eklememiz gerek. Ekleyeceğimiz sensörün adı “SMTP&IMAP Round Trip” şeklinde. Burada önemli bir nokta bu sensörü mail sunucu device altına eklemeniz gerekmektedir.

Sensör ekleme ekranında arama kutusuna SMTP yazarak sensörleri filtreleyerek “SMTP&IMAP Round Trip” sensörünü seçelim. (SMTP&POP3 Round Trip sensörünü de tercih edebilirsiniz)

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu-1

Sensörü seçtiğimizde aşağıdaki gibi konfigürasyonların yapılması gereken pencere gelecektir.

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

Bu ekranlardaki bilgileri kendi mail sunucunuz ve test için gönderdiğiniz karşı mail sunucusu için gerekli bilgilerle doldurun. Ben gmail kullanıyorum ve bilgiler resimdeki gibi.

Bu ekranda “Scanning Interval” kısmını çok kısa tutarsanız Gmail bağlantıyı engelleyebiliyor. Bu nedenle benim önerim 1 Saat yeterlidir. Birde yine gmail kullanıyorsanız ve IMAP bağlantısında sorun yaşarsanız Gmalin “Güvenliği düşük uygulamaların hesabınıza erişmesine izin verme” isimli makalesini okuyarak izin vermeniz gerekebilir.

Eğer SMTP ve IMAP tarafında bağlantı sorunu yok ise sensörü kaydettiğinizde PRTG belirlediğiniz adrese içinde özel bir ID olan aşağıdaki gibi bir eposta gönderecek ve ulaşıp ulaşmadığını kontrol edecek.

 

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

Sensörün durumu ise aşağıdaki gibi  UP olacaktır.

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

Ekrandan da görebileceğiniz gibi mailin ulaşıp ulaşmadığının üstüne SMTP ve IMAP cevap verme sürelerini de takip edebilirsiniz.

Live Data / 2 Days / 30 Days gibi sekmelerden geçmişe dönük de bilgilere ulaşabilirsiniz.

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

 

Leave a Reply