prtg

Merhaba, bu yazımda network monitör konusunda başarılı bir yazılım olan “PRTG Network Monitor” yazılımına Active Directorydeki kullanıcı hesabınızla oturum açmak için yapılması gereken adımları anlatacağım.

Öncelikle üst barda bulunan menüden Setup > System Administration > System & Website menüsüne girelim. Burada “DNS Name” ve “Active Directory Domain” bölümlerini dolduralım. Burada sunucu üzerinde prtg servisini “Local System” ile çalıştırıyorsanız “Use explicit credential” seçeneğini seçerek PRTG nin Active Directory’ ye bağlanabilmesi için bir kullanıcı ve şifresini girmeniz gerekmektedir.

prtg1

Bu bilgileri girdikten sonra PRTG üzerinde Grup tanımı yapacağız ve PRTG içindeki bu grubu Active Directory’ deki Security Grubu ile ilişkilendireceğiz. Bunun için Setup menüsünden User Groups bölümüne girip New User Group butonuna basalım.

prtg2

User Group Name : PRTG içindeki grubumuz için bir isim veriyoruz.

Administrative Rights : Bu guruba admin hakkı verip vermeyeceğimizi belirliyoruz.

Default Home Page : Kullanıcının login olduktan sonraki giriş sayfasını belirleyebilirsiniz.

Use Active Directory : Kilit nokta burasıdır. Burayı Yes seçiyoruz.

Active Directory Group : Buraya PRTG içindeki bu gurubun Active Directory deki ilişkilendirileceği grubun adını yazıyoruz. Tüm forest yapınızda herhangi bir OU daki grup olabilir.

Allowed Sensors : Buradan bu grup üyelerinin Sensör oluşturabilme veya oluşturamasını yada sadece belirli sensörleri oluşturabilmesini seçebilirsiniz.

Artık PRTG ile Active Directory i entegre etmiş bulunmaktayız. Burada farklı olan bu işlemden sonra PRTG içinde birde Active Directory deki bir kullancıyı eklemek gerektiği düşüncesidir. Ancak PRTG de bu durum yoktur. Grup ekledikten sonra Active Directory de o gruba üye birisi oturum açtığında PRTG içinde kullanıcı nesnesi kendisi oluşuyor.

 

Leave a Reply

One reply on “PRTG Network Monitor Active Directory Entegrasyonu”

  • Serkan
    Haziran 1, 2020 at 12:41 pm

    Merhaba Onur bey,

    Makalelerinizi keyifle takip etmekteyim. PRTG monitor ile ilgili merak salmaya başladım. Bu konuda sizden destek isteyebilirmiyim ? PRTG network monitor hakkında döküman paylaşabilirseniz sevinirim.

    ilginiz için teşekkürler