exchange-sunucular-arasi-relay-ip-lerini-kopyalayan-script

Uygulamalarınızın Exchange sunucularında kimlik doğrulaması gerektirmeden eposta gönderebilmesi için uygulama sunucunuzun ip adresine Exchange sunucusunda izin vermeniz gerekmektedir. Tek bir exchange sunucunuz var ise bunu ECP üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak birden fazla exchange sunucunuz varsa ve bir yük dengeleme servisi üzerinden exchange sunucularınız hizmet veriyorsa bir sunucuda tanımlanan izinli ip adresinin diğer tüm exchange sunucularına da eklenmesi gerekir. Bu işlemi yine diğer tüm exchange sunucularının ECP arayüzünden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlem insan hatasına elverişli bir  süreçtir. Bu nedenle bu işlemi Powershell in gücünü kullanarak kolaycca yapabilirsiniz.

Set-ReceiveConnector hedefsunucuadı\ReceiveConnectorAdı -RemoteIPRanges ( Get-ReceiveConnector “kaynaksunucuadı\ReceiveConnectorAdı” ).RemoteIPRanges

hatta bu kodu .ps1 olarak kaydedip bu powershell dosyasını Zamanlanmış görevlere ekleyerek istediğiniz zaman aralığında kaynak sunucuya girilen bir izinli ip nin diğer sunuculara kopyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

One reply on “Exchange Sunucular Arası Relay IP lerini Kopyalayan Script”

  • Ahmet
    Mart 14, 2018 at 6:40 pm

    Teşekkür ederiz, bizi büyük bir yükten kurtardınız. Elinize sağlık.

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]