Anasayfa » Microsoft » Windows Server » Exchange Server » Exchange Server Yeni Açılan Kullanıcı İçin Hoşgeldiniz Maili Gönderme
exchange2016

Exchange Server Yeni Açılan Kullanıcı İçin Hoşgeldiniz Maili Gönderme

Yazdığım yazıları daha çok kişiye ulaşsın diye bazı facebook gruplarında paylaşıyorum. Daha önce Exchange Kuralları İle Ramsomware Farkındalığı Nasıl Sağlanır? isimli yazıyı yazdığımda facebook da birisi yeni açılan kullanıcılara otomatik benim belirleyeceğim mail gitsin istiyorum nasıl yapabilirim diye sormuştu. Umarım şu an bu yazıyı da okuyordur.

Bu yazıda Exchange üzerinde bir kullanıcıya posta kutusu oluşturulduğu anda hoşgeldiniz gibisinden bir mailin sistem tarafından otomatik gönderilmesini yapacağız. Ben test ortamımda Exchange 2016 ile yaptım ancak Exchange 2013 de de uygulayabilirsiniz.

Örneğin şirket hakkında bilgilendirmelerin, kuralların olduğu bir e-posta da olabilir.

Bunun için iki temel konu var.

  1. Otomatik gidecek e-postanın hazırlanması ve html olarak kaydedilmesi
  2. Exchange üzerinde gerekli ayarların yapılması.

E-Postanın Hazırlanması

Önce otomatik gidecek e-postamızı hazırlayalım. Bunun için eğer html bilginiz var ise kendiniz kodlayabilirsiniz, yok ise de Word yada Outlookda mesajı yazıp Farklı Kaydet seçeneği ile html olarak kaydedelim. Bu html dosyasında hitap kısmında Merhaba #UserFirstName# gibi bir selamlama ile başlayalım çünkü ilerleyen kısımda bahsedeceğim bir yöntem ile #UserFirstName# kısmına kullanıcının adının gelmesini sağlayacağız. Yani mail başlangıcımız “Merhaba Onur” gibi başlayacak.

Örneğin aşağıdaki gibi bir metni notepad de yazıp html olarak kaydedin.

Bu hazırladığımız html dosyasını Exchange sunucularının hepsinde örneğin C:\HosgeldinMesaji\hosgeldin.htm olarak kaydedelim.

Buraya kadar ki kısımda birinci adımı hallettik. Şimdi ikinci adıma geçelim.

Exchange ayarlarının yapılması

Tüm Exchange sunucularında Exchange Management Shell de aşağıdaki komut ile “Scripting Agent” özelliğinin açılması gerekmektedir.

Varsayılanda bu özellik devre dışı gelmektedir. Bu özelliği açarak exchange sunucunuzun aşağıdaki dizindeki “ScriptingAgentConfig.xml” dosyası içindeki fonksiyonlarını uygulanabilir yapıyoruz.

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin\CmdletExtensionAgents

Bu dizine girdiğinizde ScriptingAgentConfig.xml.sample dosyasını göreceksiniz. Bu dosya olduğu gibi kalsın, onun içinde birkaç örnek var ama biz onları kullanmayacağız. Bizim ihtiyacımız olan ScriptingAgentConfig.xml dosyası içeriği aşağıdaki gibidir. Bu kodları C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin\CmdletExtensionAgents içine ScriptingAgentConfig.xml olarak kaydedin.

Burada sarı ile işaretli olan satırlardaki bilgileri kendinize göre düzenleyebilirsiniz. 64. satırda dikkat ederseniz html dosyamızın içeriğindeki “#UserFirstName#” ifadesini kullanıcının adı ile değiştiriyor.

Exchnage tarafındaki işlemlerde bu kadar. Artık sunucu yada servisleri restart etmeden deneme yapabiliriz. ECP den yeni bir kullanıcı açalım ve sonucu görelim. Resmi tıklayıp tam boyut görebilirsiniz.

 

hosgeldinmesaji
Sonuç

 

Herhangi bir sorun olursa yada işlevi kullanmaktan vazgeçerseniz Scripting Agent” özelliğini kapatmak için tüm exchange sunucularınızda aşağıdaki komutu Exchange Management Shell de çalıştırın.

 

Hakkında Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

windows-dns-serverda-zone-ve-kayitlarin-olusturulma-degistirilme-tarihleri-

Komut Satırından Windows DNS Kaydı Güncelleme

Merhaba bu makalemde Windows DNS sunucusundaki bir DNS Host A kaydının nasıl güncelleneceğinden bahsedeceğim. Yani …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir