baba-destek

Merhaba Sayın Anne,

Bu hafta eşinizle, okul öncesi eğitim kurumu ile ilişkiler ve ilköğretime başlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuştuk.

Çocuğunuzu ilköğretim okuluna hazırlarken, zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimini desteklemek gerekir. Çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunmak için, günlük yaşantının her anını öğrenme ortamına dönüştürebilirsiniz. Örneğin, renkler, geometrik şekiller, kavramlar, sayılar üzerine çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. Sokakta gördüğünüz tabelaların şekilleri, arabaların renkleri, alışveriş sırasında nesnelerin isimleri, şekilleri hakkında çocuğunuzla konuşabilir, ona sorular sorabilirsiniz. Evdeki eşyaların renklerini, büyüklüklerini çocuğa sorarak, bunu eğlenceli bir oyun haline dönüştürebilirsiniz. 4 yaşından sonra yavaş yavaş, el-göz koordinasyonunu güçlenmesi için kalem tutmayı, makas kullanma becerisini kazandırabilirsiniz. Burada önemli olan, çocuklara sürekli bir şeyler öğretmeye çalışmadan, onları zorlamadan, sıkmadan, eğlendirerek karşınıza çıkan fırsatları eğitici faaliyetlere dönüşmektir. Ayrıca, çocuğun arkadaşlarıyla oyun oynamasını, zaman geçirmesini teşvik edebilirsiniz. Böylelikle hem farklı akranlarıyla sosyal ilişkiler kurmasını, bu süreçte hem kendi duygularını ve hem de karşındakinin duyguları tanımasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğun hareket ihtiyacını karşılamak üzere farklı etkinlikler ve oyunlar geliştirebilirsiniz.

Ayrıca, unutmamak gerekir ki, çocuğun okula başlaması, beraberinde ödevlerini zamanında yapmak, planlı olmak, zamanında yatmak, eşyalarını hazırlamak gibi yeni sorumlulukları getirir. Çocuğun bu sorumlulukları üstlenmesi ve başarılı olması, çocuğun daha önce ne kadar sorumluluk aldığı ile doğrudan ilişkilidir. 3-6 yaş döneminde, çocuğun hem ruhsal hem de bedensel olarak aşırı zorlanmadan yapabileceği, yaşına ve gelişimine uygun sorumluluklar vermek, onların ilerde kendi sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Örneğin, evde akşam yemeği için masa hazırlanırken, çocuğunuzdan tuzu ya da taşıyabileceği ağırlıktaki tabakları sofraya getirmesini istemek, sorumluluk duygusu kazandırmak açısından iyi bir başlangıç olabilir. İlköğretimden önce çocuğu destekleyecek okul öncesi eğitimin dört gelişim alanına etkilerini daha yakından inceleyelim:

Zihinsel Gelişim: Araştırmalar, okul öncesi eğitim kurumlarına giden çocukların dil gelişimlerinde, okuma yazmaya hazır olmalarında, gitmeyen çocuklara göre daha önde olduklarını göstermektedir. Sözel becerilere ek olarak, okul öncesi eğitimin hayal gücünü geliştirme, yaratıcı, bilimsel ve eleştirel düşünme, kavramları tanıma, kullanma, aritmetik becerisi kazandırma gibi olumlu katkılardan söz etmek mümkündür.

Duygusal Gelişim: Okul öncesi eğitim alan çocukların duyguları tanıma, anlama ve uygun şekilde ifade edebilme konusunda daha fazla deneyim yaşadıkları bilinmektedir. Ayrıca akranlarıyla olumlu ilişkiler geliştirebilirler ve okul ortamını tanıdıkları için ilköğretime kendilerini hazır hissedebilirler. Okula başladıklarında daha uyumlu olurlar.

Sosyal Gelişim: Okul öncesi eğitim alan çocuklar, birçok sosyal beceri kazanırlar. Öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla kurdukları ilişkiler bu becerilere en güzel örnektir. Program içinde yer alan çeşitli etkinlikler, oyunlar çocukların sosyal rolleri öğrenmesine katkı sağlar.

Bedensel Gelişim: Okul öncesi eğitim programları birçok fiziksel etkinliği içerir. Bu etkinlikler çocukların yaşlarına uygun şekilde hazırlandıkları için, çocukların bedensel gelişimlerini olumlu etkileyecektir. Sosyal gelişim konusunda da aktardığımız gibi, birçok keyifli oyun ve etkinlik de bedensel gelişime katkı yapacaktır.

Araştırmalar niteliksiz bir okul öncesi eğitim almış bir çocukla, hiçbir eğitim almadan ilköğretime başlayan bir çocuk karşılaştığında hiç eğitim almayanın daha uyumlu olduğunu gösteriyor. Yani, okul öncesi eğitim çocuğun gelişiminde çok önemli olmakla beraber kaliteli olmazsa çocukların bütün öğrenim hayatlarını olumsuz etkileyebiliyor. Bu sebeple okulda aranacak kriterler önemlidir.

  • Okulun fiziksel koşulları çocuğun gelişim alanlarını destekleyici nitelikte olmalıdır. Örneğin, çocuğun boyunun erişebileceği yükseklikte eşyalar, masalar, sandalyeler, raflar, klozet ve lavabo olması önemlidir.
  • Okulda bol miktarda ve çeşitli malzeme ve oyuncakların olması önemlidir. Bunların, çocuğun boyu hizasında, rahatça alabileceği biçimde düzenlenmiş olması gerekir.
  • Okulda sağlık, temizlik ve güvenlik koşulları sağlanmalıdır.
  • Çocuğun yaşına uygun ve tüm gelişim alanlarını destekleyen bir eğitim  programı sunulmalıdır.
  • Öğretmenlerin eğitim durumu ve tecrübesi okul öncesi kurumda çalışmaya uygun olmalıdır. Öğretmen başına düşen çocuk sayısı 15-20 arasında olmalıdır.
  • Okulun  çocukların gelişimini, eğitim programını değerlendiren ve bunlar hakkında velilere bilgilendirme yapan bir sistemi olmalıdır.
  • Okul veli katılımını ve işbirliğini önemsemelidir.

Sevgili Anneler,

Anne baba olarak, okul öncesi eğitim kurumları hakkında bilgi sahibi olmak ve çocuğunuzu doğru şekilde yönlendirerek onun tüm gelişim alanlarını olumlu etkilemek sizlerin elinde. Bu seçimlerde daha titiz ve dikkatli, okulla kurulan ilişkilerde daha aktif olmanız dileğiyle…

Leave a Reply

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]