VMware vCenter Converter VMware vCenter Converter ile Sanallaştırmayı Hızlandırmak

IT altyapınızda Vmware ESXi sanallaştırma teknolojisini kullanmaya başladığınızda fizikselde koşan bazı sunucularınızı Vmware sanal sistemine taşımak isteyeceksiniz. İşte tam bu noktada Vmware “VMware vCenter Converter” isimli ürünü karşınıza çıkıyor. “VMware vCenter Converter” ı vmware.com dan ücretsiz indirip VCenter sunucunuza kurabilirsiniz. “VMware vCenter Converter” kurduktan sonra fiziksel bir sunucunun sanallaştırılmasını bir başka makalede anlatacağım. Bu makalede anlatmak istediğim “VMware vCenter Converter” kullanırken sanallaştıma işlemi SSL ile Encrypt edilir. Bu sebeple sanallaştırma performansı zaman zaman gözle görülür seviyede daha uzun olabiliyor. Bu noktada “VMware vCenter Converter” kurduktan sonra sanallaştırma işleminde SSL kullanımını pasif yaparsanız sanallaştırma işlemleriniz gözle görülür şekilde hızlanacaktır.

Bunun için Vmware in resmi Knowledge Base makalesine buradan ulaşabilirsiniz. Ancak burada anlatılan adımlarla uğraşmak istemiyorsanız Brian adında hayır sever bir arkadaşın kendi bloğundan yayınladığı bu dosyayı indirip kullanarak otomatik şekilde gerekli düzenlemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosyayı indirdikten sonra bir dizine açınız ve içinden çıkan “changeworker.vbs” dosyasını “C:\Windows\system32” nin altına kopyalayınız. Daha sonra “Converter SSL Disabler.bat” dosyasına sağ tıklayarak yönetici modunda çalıştırın. Bat dosyası çalıştıktan sonra sizin işletim sisteminizi otomatik tanıyacak ve SSL devre dışı bırakma işleminin yapılacağı “converter-worker.xml” dosyasının yerini tespit edip gerekli değişikliği yapacak ve gerekli servisleri de yeniden başlatacaktır.

Leave a Reply

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]