windows-kurulum-iso-dosyasinin-hangi-versiyon-oldugunu-nasil-anlariz-3

Bu sefer yine ihtiyaç üzerine öğrendiğim bir ipucunu paylaşmak istedim. Bilgisayarıma format atmak için arkadaşımdan bootable Windows 10 1803 kurulum USB istedim. Kendisi elindeki USB de Windows kurulum olduğunu ancak hangi versiyonu olduğunu hatırlamadığını söyledi. Bende bunu öğrenmenin bir yolu olsa gerek diye düşündüm.

Windows kurulum ISO dosyasının içi aşağıdaki gibi. Gördüğünüz gibi Windows versiyonu ile ilgili bir bilgi yok.

windows-kurulum-iso-dosyasinin-hangi-versiyon-oldugunu-nasil-anlariz-1
Windows 10 ISO İçeriği

Böyle bir durumda bu kurulum dosyalarının hangi versiyona ait olduğunu öğrenmek için install.wim dosyasını kullanacağız. Bunun için Powershell i yönetici modda açıp aşağıdaki komutu çalıştırın.

Komut

dism /Get-WimInfo /WimFile:G:\sources\install.wim /index:1

Buradaki G Benim ISO dosyamı mount ettiğimde atanan Disk harfidir. kendi uygulamanızda bu harf değişik olabilir. Ona göre düzeltirsiniz.

Komutu çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bilgiler gelecek.

windows-kurulum-iso-dosyasinin-hangi-versiyon-oldugunu-nasil-anlariz-2
Komut Çıktısı

Burada sarı ile işaretlediğim noktalara bakarak bu iso dosyasının Windows 10 Enterprise, 64 Bit, Türkçe ve SP içermediğini görebiliriz. Fakat Windowsun hangi versiyon olduğunu yani Windows 10 1607,1703,1803 hangisi olduğunu yazmıyor.

Bunu öğrenmek içinse aşağıda linkini verdiğim sayfadan hangi build  numarasının hangi versiyona denk geldiğine bakmak gerek.

Windows 10 release information

Bizim uygulamada versiyonumuz 10.0.15063. Bu değerin 15063 kısmını gelen sayfada arattığımızda aşağıdaki gibi 1703 olduğunu görüyoruz.

windows-kurulum-iso-dosyasinin-hangi-versiyon-oldugunu-nasil-anlariz-3
Windows Build Number Versiyon Listesi

Leave a Reply

One reply on “Windows Kurulum ISO Dosyasının Hangi Versiyon Olduğunu Nasıl Anlarız?”