OpenDNS ile Ücretsiz Web İçerik Filtreleme Nasil Yapılır isimli yazımda OpenDNS i kullanmak için internete çıkış ip adresinizin sabit olması gerektiğini çünkü OpenDNS in tanımladığınız ip adresiniz ile sizi eşleyerek sizin filtrelerinizi ona göre uyguladığından bahsetmiştim. IP adresinizi saibtletmek için internet servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Türkiyedeki internet servis sağlayıcıları IP sabitlemek için cüzi de olsa bir ücret talep etmektedirler.

Ancak normal bir durumda internete çıkış için kullandığınız cihazınız yeniden başlamadıkça internete çıkış ip adresiniz değişmez. Ama sık elektrik kesintileri, v.b. durumlarda ip adresiniz can sıkıcı aralıklarla değişebilir. Böyle bir durumda Ip adresinizi sabitletmek istemiyorsanız her seferinde OpenDNS kontrol panelinize girip network ip adresinizi güncellemeniz gerek.

İşte tam bu derde derman olması için OpenDNS bir tool hazırlamış. Bu tool u OpenDNS kullanan ağınızdaki herhangi bir bilgisayara kurarak belirli periyotlarda internet çıkış ip adresiniz değişse bile OpenDNS hesabınıza otomatik güncellenmesini sağlayabiliyorsunuz. OpenDNS Updater aracına https://support.opendns.com/hc/en-us/articles/227987867-What-is-the-OpenDNS-Dynamic-IP-updater-client-   adresinden ulaşıp indirebilirsiniz.

Aracı indirip kurduktan sonra karşınıza ilk aşağıdaki gibi  bir ekran gelecek

OpenDNS-Dinamik-IP-ile-NasilKullanilir

Burada OpenDNS hesap bilgilerimizi girerek oturum açıyoruz. Eğer OpenDNS hesabınızda tek bir Network tanımlı ise otomatik eklenecek ve aşağıdaki gibi ekran gelecek.

OpenDNS-Dinamik-IP-ile-NasilKullanilir,

“Update Now” butonu ile ip adresinizi güncelleyebilirsiniz.

Unutmadan şunu da hatırlatayım bu tool u herhangi bir laptop a yüklemeyiniz. Laptop ile farklı bir mekanda farklı bir ağa girdiğiniz de OpenDNS de kayıtlı Network IP bilginiz de değişecektir.

Leave a Reply

One reply on “OpenDNS Web İçerik Filtreleme Dinamik IP ile Nasıl Kullanılır?”

  • Guest
    Mart 21, 2018 at 5:15 pm

    uzun zamandır bu kadar yararli bilgiler veren bir blog görmedim açıkcası tebrikler

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]