Java-Problemlerinde-Log-izleme

Bu yazıda Java ile çalışan bir uygulamanız çalışmadığında sorunun kaynağını bulmanıza yarayacak olan Java loglarının Nasil izlenebileceğini anlatacağım. Bu senaryoda turkiye.gov.tr ye e-imza ile oturum açmak için kullanılan E-Devlet E-İmza Uygulamasını kullanacağım.

Başlayalım.

Normal şartlarda E-devlet E-İmza Uygulamasını açtığımda sorunsuz bir şekilde aşağıdaki gibi açılıyor.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
E-devlet E-İmza Uygulaması

Ancak açılırken arkaplanda neler yaptı, nerelere bağlandığını varsayılanda göremiyoruz. Ancak Java ayarlarından yapacağımız birkaç değişiklik ile başarılıda olsa arkaplanda işlenen adımları görebiliriz.

Java loglarını açmak için Denetim Masasından Java seçeneklerini açıp aşağıdaki gibi “Enable tracing”,”Enable logging”,”Show applet lifecycle exceptions” seçeneklerini aktifleştirelim. Ardından “Show console” seçeneğini seçelim.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
Java Ayarları

Bu ayarları yaptıktan sonra yeniden E-Devlet E-İmza Uygulamasını açtığımda aşağıdaki gibi konsol penceresi açılacak ve loglar görünmeye başlayacak.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
AKIS Kart dll hatası

Gördüğünüz gibi işlem kodunu girdikten sonra AKIS Kart okuyucumun driver ı yüklü olmadığı için verdiği hatayı resmi tıklayarak görebilirsiniz.

Yine aşağıdaki resimde de uygulama açıldığında
https://static.turkiye.gov.tr/downloads/e-imza/edevlet-eimza.jnlp dosyasına erişmeye çalıştığını görebilirsiniz.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
E-devlet E-İmza Uygulaması

Sorunu çözdükten sonra denetim masasından yaptığınız değişikliği geri almanız iyi olur, yoksa kullanıcının her java işleminde konsol penceresi de açılacaktır.

 

Leave a Reply