baba-destek

[highlight]Açev tarafından hazırlanan Baba Destek Programında Dağıtılan Oturum eklerini paylaşıyorum[/highlight]

Merhaba Sayın Anne,

Eşiniz bugün yeni bir programa katılmaya başladı. Bu program eşinizin bir baba olarak, çocuğu ile daha etkili iletişim kurması, yakın bir ilişki içinde olması ve çocuğunun gelişimini etkin bir şekilde desteklemesini amaçlıyor.

Baba Destek Programı isimli bu program 5-6 yaşları arasında çocukları olan babaların yararlanabileceği şekilde, çocuk gelişimi, iletişim ve eğitim konularında uzmanlar tarafından hazırlanmıştır.

Babalar gündüz çalıştıkları için program akşam saatlerinde uygulanıyor. Ilkini bu akşam gerçekleştirdiğimiz 10 zorunlu, 3 seçmeli oturumu olan bu program için haftada bir gün, yaklaşık iki buçuk saat toplanacağız. Program temel olarak babaların da çocukların gelişiminde önemli olduklarını fark etmelerini, çocukları ile etkili bir iletişim içinde olmalarını ve onların gelişimlerini desteklemelerini sağlayacak konuları içeriyor.

Bilindiği gibi, çocuğun yetiştirilmesinde ve gelişiminde hem anne hem de baba etkilidir. Babalar ın çocuklar üzerindeki etkilerini,sorumluluklarını fark etmeleri ve çocuğun sağlıklı gelişimi için gerekli becerileri edinmeleri önemlidir. Işte bu programda hem babaların çocuğun gelişimindeki rolü ve önemini hem de bu rolü etkili bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli becerileri ele alacağız.

Eşinizin bu programa katılmasını önemsediğinizi biliyoruz. Ebeveynlerin, çocukları ile ilişkilerinde tutarlı olmaları son derecede önemlidir. Bu nedenle bu programda konuştuklarımızı her oturum sonunda size göndereceğimiz bir mektupla paylaşacağız. Bu mektuplar sayesinde, o günkü oturumda neler konuşuldu,eşiniz babalıkla ilgili neler fark etti, tüm bunları konuşabilrsiniz. Ayrıca eşinize her oturum sonrası vereceğimiz eklerden yararlanarak önemli bilgiler edinebilirsiniz. Bu sohbetleriniz sırasında her oturumda konulara yönelik verilenekleri eşleriniz sizinle de paylaşabilirler. Tüm bunların yanı sıra programın 5.ve8.haftasında sizlerle de bir toplantı yapmayı planlıyoruz.
Eşiniz bu oturuma katıldıktan sonra bir dizi denemelerde bulunacak ve bazı konularda değişim gösterecek. Bu durumda onunla işbirliği yapmanız bu girişimi desteklemen programın çocuklarınıza ve aile içi ilişkilerinize olumlu yansıması açısından son derece önemlidir.

Bugünkü oturumdan kısaca bahsetmek gerekirse ;öncelikle gruba katılan babalar birbirlerini tanıdı. Ardından babalık rolünün ne demek olduğunu, keyifli ve zor yanlarını tartıştık. Toplumun, eş ve çocuğun anne babalardan neler beklediğini konuştuk.Toplumsal cinsiyet rollerinin Nasil oluştuğunu ve bunların etkilerini tartıştık. Kız ve oğlan çocuğuna eşit haklar, fırsatlar vermenin önemine değindik. Ayrıca etkili anne babalık yapmak için gerekli üç temel başlığı konuştuk. Bunlar sırasıyla ; ebeveyn-çocuk etkileşiminin kalitesi, ailenin çocukların gelişimi için sunduğu fırsatlar, çocukların sağlıklı büyüme ve dengeli beslenme gereksinimlerinin karşılanmasıdır.

Karşılaştığımız farklı durumlar karşısında ve sorunların çözümünde el ele vermek ve yeni deneyimler için işbirliği yapmak en güçlü aracımız.

Çocuklarınıza ve onların geleceğine verdiğiniz emeği kutlarız.

Program süresince güçlü bir işbirliği dileğiyle…

Leave a Reply

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]