windows-server-shutdown-event-tracker-nasil-kapatilir

Windows Server yönetenler bilir, sunucuyu kapatmak yada yeniden başlatmak istediğinizde yukarıdaki gibi “Shutdown Evet Tracker” penceresi çıkar.

Bunun amacı sunucuyu kapatırken yada yeniden başlatırken Evetlog a yazılacak event bilgisinin içine gerekli açıklamanın yazılmasıdır. Daha sonra event viewer dan bu sunucu şu tarihte neden kapatılmış diye bakıldığında buraya yazılan açıklama log da görülebilir. Ancak kendim de dahil meslek hayatımda sadece 1 kişi gördüm bu kısmı “IIS servisi çalışmıyordu, bu nedenle sunucuyu yeniden başlattım” gibi gerçekçi bir ifade kullanan. Ben genelde “asdf” gibi yazıp geçiyorum. Buradan Microsoftun o penceresini geliştiren mühendis arkadaşlardan da özür dilerim amacına uygun kullanmadığım için.

Peki madem amacına uygun kullanmayacağız o halde kapatalım gitsin bu özelliği derseniz sunucunun local GPO sunu kullanarak her sunucu için tek tek yada Active Directory Domain ortamında Domain Policyler ile aşağıdaki alandan bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Shutdown Event Tracker Kapatma

Yeni bir GPO yada var olan bir GPO da aşağıdaki alana gelerek “Display Shutdown Event Tracker” seçeneğini “Disable” seçelim.

“Computer Configuration\Administrative Templates\System\Display Shutdown Event Tracker”

windows-server-shutdown-event-tracker-nasil-kapatilir
Shutdown Event Tracker Kapatma GPO

 

windows-server-shutdown-event-tracker-nasil-kapatilir
Shutdown Event Tracker Kapatma GPO

 

Artık GPO nun uygulandığı sunucularda Shutdown event Tracker penceresi çıkmayacaktır.

Leave a Reply

Instagram

[instagram-feed num=6 cols=6 showfollow=false showheader=false showbutton=false showfollow=false]