SOM - Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi

Merhaba,

IT departmanı çalışanları olarak pek çok servis, ürün ve donanımlar ile çalışıyoruz. Bu donanım, ürün ve servisler her ne kadar piyasaya sürüldüklerinde güvenlik açıkları bilinmese de daha sonrasında güvenlik açıkları tespit edilebiliyor. Kullandığımız tüm donanım ve ürünlerin güvenlik açıklıkları var mı diye farklı yerleri takip etmek yerine Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) un hazırladığı bu linkte bulunan Güvenlik Bildirimleri bölümünü sık kullanılanlarınıza ekleyerek zaman zaman kontrol edebilir yada kullanıyorsanız bu linkte bulunan RSS servisini takip edebilirsiniz.

Ayrıca USOM un güzel servislerinden birisi de zararlı URL leri tespit edip xml ve txt şeklinde bizlere sunması.

xml listesine  bu linkten
txt listesine bu linkten

ulaşarak ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

2 replies on “USOM Tarafından IT Ekipleri için Güvenlik Bildirimleri ve Zararlı URL Listeleri”

  • blog sever
    Haziran 12, 2018 at 10:46 pm

    bilgi için teşekkürler

    peki bu adresleri firewallda bloklamak yerine başka Nasil engelleyebiliriz, dns blok vb xml yada txt den otomatik adresleri alıp client pc lerin bu adreslere gitmemesi gibi bir çözümle uğraştınız mı acaba

  • Haziran 12, 2018 at 11:55 pm

    Merhaba, pfsense firewall da Aliase kısmından URL list tanımlanarak Firewall kuralarından engellenebilir. Ancak client tarafı için ilk olarak GPO ile bu adreslerin yanlış iplere olan kayıtlarını ekletmek geliyor. Biraz araştırır bulursam ayrıca paylaşırım.