Anasayfa » Microsoft » Windows Server » GPO » Oturum Açan Kullanıcıya Oturum Bilgilerinin Mail Olarak İletilmesi
Outlook-Baglanti-Detaylari-ve-Sorun-Giderme-ipucu
Outlook Startup

Oturum Açan Kullanıcıya Oturum Bilgilerinin Mail Olarak İletilmesi

Bu yazıda Active Directory ortamında oturum açan kullanıcıya oturum açtığı tarih saat ve bilgisayar adının e-posta olarak gönderilmesinden bahsedeceğim. İlk bakışta gereksiz gibi görünse de örneğin bir personel izinliyken cep telefonuna kullanıcı adınız ile PC001 bilgisayarında oturum açılmıştır şeklinde bir e-posta gelmesi kullanıcının şifresini bilen başka birinin o personel adına oturum açtığından haberdar olmasını sağlayacaktır.

Başlayalım.

Bunun için GPO ile kullanıcılara Logon Script uygulayacağız. User Configuration altında logon script uygulayacağız çünkü scriptin kullanıcı oturum açtıktan hemen sonra çalışması gerekli.

Yeni bir GPO oluşturup düzenleyelim ve aşağıdaki scrpti logininfo.vbs gibi bir isimle kaydedip logon script olarak uygulayın. Burada logon scriptin nasıl uygulandığına girmeyeceğim. Bununla ilgili Group Policy Object (GPO) ile Firefox Sertifika Yüklenmesi Nasıl Yapılır? isimli yazıma bakabilirsiniz.

Scriptin içinde mail sunucusuna bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve şifreyi clear text yazmak gerekiyor. Bunu gizlemenin yolunu biliyorsanız yorumdan yazarsanız güncellerim. Ayrıca sarı ile belirtilen satırları kendinize göre güncellemeniz gerekmektedir.

Scripti GPO ile uyguladığınızda kullanıcılar bilgisayarlarında oturum açtıklarında kendilerine aşağıdaki gibi mail gelecektir.

oturum-acan-kullaniciya-oturum-bilgilerinin-mail-olarak-iletilmesi
Örnek Mail – Remi büyültmek için tıklayın

 

Hakkında Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babasıdır. Kamuda Bilişim Uzmanı olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

tempmailbox

Geçici E-Posta Adresi Kullanmak

Bazen araştırma yaparken, bazen bir içeriğe erişmek isterken üyelik gerektiren sitelere rastlarız. Tam aradığımız içeriğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir