Çevrimiçi kişisel veri güvenliği, internet üzerinden bileyerek ya da bilmeyerek yayınladığınız kişisel veri ve bilgilerin güvenliğini sağlamaktır. İnternet üzerinden paylaşılan kişisel veri ve bilgiler, bir bireyin nerede yaşadığını, yaş aralığını, mesleğini, hobilerini, ilgi alanlarını, siyasi yönelimini, medeniyet durumunu, gün içerisinde nerede olduğunu, tatile nereye gittiğini, neler satın aldığını ve gelecekte neler satın alabileceğini ortaya çıkarabilir.

İnternete bağlanılan andan itibaren, bağlanılan cihaz hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere bireyler kendileri hakkında bilgileri internete bilerek ya da bilmeyerek sağlarlar. Çevrimiçi kişisel verileriniz analiz edilmek üzere kullandığınız e-posta uygulaması, kullandığınız web tarayıcı, arama motoru, giriş yaptığınız web siteleri tarafından toplanır. Aslında, ilk başta size internet hizmeti sağlayan internet servis sağlayıcınız da bu gruba dahildir.

Peki, internetteki aktivitelerinizi ve dolayısıyla sanal olarak etrafa saçtığınız kişisel verilerinizin güvenliği ve gizliliği için neler yapabilirsiniz?

Kişisel veri ve bilgi güvenliğiniz için VPN kullanın. VPN, yani Sanal Özel Ağ, iki veya ikiden fazla cihaz arasında oluşturulan sanal özel bir ağdır. Bu ağ, tünel protokolü adı verilen bir iletişim protokolü ile oluşturulur ve bu tünel aracılığıyla seyahat eden bütün veri ve bilgiler karşı tarafa ulaşana kadar şifrelenmiş veri paketleri olarak seyahat eder.

VPN programlarını birçok birey son senelerde IP adresi değiştirmek ve Wikipedia gibi erişime engelli sitelere erişebilmek için tanımış olsa da, aslında internetteki veri ve bilgilerin gizli ve güvenliği için şirketler tarafından neredeyse yirmi senedir kullanılan bir teknoloji. Başta daha çok şirketler tarafından kullanılmasının sebebi şirketlerin hassas bilgilerini herkes tarafından kullanılan internet üzerinde paylaşmak istememesi çünkü ortak internet demek kötü niyetli üçüncü partilerin de bu hassas bilgilere ulaşabilmesi demek. Şirketler aynı zamanda uzaktan çalışan çalışanlarının merkez ofis internet ağına bağlanabilmeleri için VPN hizmeti kullanıyor. VPN ile Londra merkezli bir şirketin Amerika’dan uzaktan çalışan bir çalışanı evinden Londra’daki şirketin ağına bağlanabiliyor.

Bireyler tarafından sıkça kullanılmaya başlanmasının sebebi son yıllarda artan erişim engelleri ve veri ihlalleri olarak gösterilebilir.

VPN programı aktifleştirildiğinde öncelikle IP adresinin değişmesini sağlayarak internet kullanıcısına sanal anonimlik kazandırır. Ardından gerçekleştirilen bütün internet aktivitelerini maskeleyerek sanal anonimliğin sürdürülmesini sağlar. IP adresi değiştiğinde bir internet kullanıcısı sadece erişime engelli sitelere giriş yapmakla kalmaz aynı zamanda bölgeye göre değişen içeriklerin de hepsine erişim yapabilme imkanına sahip olur. Netflix gibi platformlar içeriklerini telif hakları dolayısıyla her ülkede aynı olarak sağlayamazlar. Walking Dead gibi dizilerin Netflix USA’de izlenebilmesi ancak Netflix Türkiye’de olmamasının sebebi budur.

VPN kullanırken de dikkat edilmesi gereklidir. Piyasada birçok ücretsiz VPN internet kullanıcılarına sunulmaktadır. Belki Wikipedia’ya giriş yapacaksınız belki de başka herhangi bir erişime engelli web siteye girmek için bulduğunuz ilk ücretsiz VPN programını bilgisayarınıza kurdunuz. Erişiminizi sağladıktan ve gerekli bilgiyi edindikten sonra ücretsiz VPN programını kaldırmanız yerinde olacaktır. Ücretsiz VPN programlarını aktif olarak kullanırken banka işlemleri gibi hassas veri ve bilgilerinizi içeren aktivitelerden kaçınmanızda fayda var çünkü birçok ücretsiz VPN, kullanıcılarının aktivitelerini kaydetmektedir ve bu da IP adresini değiştirmesi haricinde ücretsiz VPN programını tehlikeli bir teknoloji haline getirmektedir.

VPN seçerken günlük tutup tutmadığına, internet aktivitelerinizi kaydedip kaydetmediğine ve müşteri hizmeti sunup sunmadığına dikkat edin. Kapsamlı bir VPN programı, kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini gözetecek ve onlara iyi bir müşteri hizmeti sunmaya çalışacaktır.

Leave a Reply