Anasayfa » Microsoft » Windows Server » GPO » Active Directory Bilgileriyle Group Policy Object (GPO) Kullanarak Ücretsiz Outlook İmza Eklenmesi
Active-Directory-Bilgileriyle-Group-Policy-Object-GPO-Kullanarak-Ucretsiz-Outlook-imza-Eklenmesi
Örnek Outlook İmza

Active Directory Bilgileriyle Group Policy Object (GPO) Kullanarak Ücretsiz Outlook İmza Eklenmesi

Mail gönderirken altına gönderen kişinin bilgilerinin yer aldığı imza uygulamasını artık kullanmayan yoktur herhalde. Normal şartlarda her kullanıcı Outlook yazılımında kendine özel bir Mail İmzası tasarlayarak kullanabilmektedir. Öte yandan mail imza kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte Exchange kullanılan altyapılar için bu işi merkezi olarak yöneten CodeTwo, Exclaimer gibi ücretli profesyonel yazılımlar satılmaya başlamıştır.

Bu uygulamalar Exchange Mail sunucusu üzerine kurulmakta ve kullanıcı Outlook’da kendine Mail imzası hazırlamamış olsa bile mail trafiği mail sunucusundan geçerken Transport Servisinde bu yazılımlar mailin body kısmına o kullanıcı için tanımlanan mail imzasını mailin altına otomatik ekler. Bu yöntemde kullanıcı Mobilden, Outlookdan, OWA dan nerden gönderirse göndersin mail imzası sunucuda mailin altına eklenir. Bu yöntem kullanışlıdır ancak yüksek lisans maliyetlerine sahiptir.

Peki kullanıcıların outlook’ da kendilerinin hazırlayarak kullandıkları mail imza larını tüm bilgisayarlara belirleyeceğimiz formatta ayarlarsak en azından Outlook kullanılarak gönderilen maillerde imza standardımızı kullanmış olabiliriz.

Başlayalım…

Outlook’ da elle bir mail imzası tanımlandığında Outlook o imzayı html,txt ve rtf olarak 3 farklı formatta %AppData%\Microsoft\Signatures\ klasörü altına kaydeder. Bizim yapmamız gereken ise GPO ile tüm kullanıcıların Active Directorydeki Kullanıcı hesabındaki bilgileri kullanarak html, txt ve rtf formatında mail imza dosyalarını oluşturtup %AppData%\Microsoft\Signatures\ klasörüne kaydettirmek ve Outlook’un bizim belirlediğimiz bu İmza dosyalarını kullanmasını sağlamak.

Bu hususta Technet Gallery de farklı scriptler de gördüm ancak denemedim. Birazdan paylaşacağım scripti Erciyes Üniversitesinde Uzman olarak görevli arkadaşım Ayhan KOÇ ile hazırladık. Bu scriptin sonunda oluşacak Outlook imzası aşağıdaki formatta olacak. Ancak scriptin içindeki HTML taglarını değiştirerek  güncelleme yapabilirsiniz.

Technetdeki Scriptler için tıklayınız

Active-Directory-Bilgileriyle-Group-Policy-Object-GPO-Kullanarak-Ucretsiz-Outlook-imza-Eklenmesi
Örnek Outlook İmza

Kullanacağımız Script Aşağıdadır. Bu kodları outlookimza.vbs olarak kaydedip GPO da kullanıcılarınıza Logon Script olarak uygulayınız. Logon scriptin nasıl uygulanacağını “Group Policy Object (GPO) ile Firefox Sertifika Yüklenmesi Nasıl Yapılır?” isimli yazımda anlatmıştım.

Bu kod yığınında değiştirmeniz gereken alanları aşağıya yazıyorum.

12. Satır : imzanızın adını girin.

81. satır : Logonuzu yayınladığınız URL adresini değiştirin.

71-107 arası satırlar : html tag ları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Scripti düzenledik ve kullanıcılara GPO ile uyguladık. Böylece %AppData%\Microsoft\Signatures\ klasörü altında astronur.html, astronur.txt ve astronur.rtf dosyaları oluşturuldu. Ancak Kullanıcı Outlook içinde kendisi de farklı isimle imza oluşturdu ise halen o imzayı kullanmaya devam edecektir. Sıradaki adımımız bu ayarında değiştirilmesidir.

Outlook hangi imza dosyasını kullanacağı bilgisini registry de aşağıdaki alanda tutar.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Common\MailSettings\NewSignature

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Common\MailSettings\ReplySignature

Buradaki kırmızılı değişken Office Versiyonuna göre değişmektedir.

Şimdi NewSignature ve ReplySignature için değer olarak imza dosyamızın adı olan astronur ifadesini clientlere set etmemiz gerekmektedir. Bu ifade scriptin 12. satırında belirlediğimiz isimdir.

GPO uygulandıktan sonra Regisrty aşağıdaki gibi olmalıdır.

Active-Directory-Bilgileriyle-Group-Policy-Object-GPO-Kullanarak-Ucretsiz-Outlook-imza-Eklenmesi
Outlook İmza registry Ekranı

Şimdi Sıra GPO ile registry değerini set etmekte.

GPO düzenleme ekranında “User Configuration\Preferences\Windows Settings\Registry” alanına sağ tıklayıp “New Registry Item” seçip aşağıdaki gibi dolduralım.

Active-Directory-Bilgileriyle-Group-Policy-Object-GPO-Kullanarak-Ucretsiz-Outlook-imza-Eklenmesi
GPO ile Registry Item eklenmesi

KeyPath kısmına \Software\Microsoft\Office\16.0\Common\MailSettings\ yazalım. Resimde tam görünmüyor.

Burada kırmızı ile yazılı 16.0 Office 2016 için geçerlidir.

Eğer tüm bilgisayarlarınızda ofis versiyonu aynı ise tek bir Registry Item oluşturup o versiyon için geçerli değeri (15.0/14.0) kullanabilirsiniz. Farklı ise Item Level Targeting ile ayrıştırmanız gerekmektedir. Item Level Targeting Kullanımını bir başka yazıda yazmayı planlıyorum.

Bu yöntem ile Domainde olan, Outlook kullanan kullanıcılarınıza sizin belirlediğiniz standartta ve Active Directory bilgileri ile mail imza kullanmaya zorlayabilrsiniz. Ancak mobil cihazdan yada OWA dan gönderilen maillerde yine imza olmayacaktır.

OWA için de imza zorlaması yapılabiliyor Exchange Powershell kullanarak bunu da ayrı bir yazıda yazmayı planlıyorum.

Konu ile ilgili yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Hakkında Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

İlginizi Çekebilir

prtg-ile-e-posta-gonderim-kontrolu

PRTG İle E-Posta Gönderim Kontrolü

Uzun zamandan sonra PRTG ile ilgili bir makale ile yeniden bloğumla ilgilenmeye başlıyorum. Bu makalede …

2 Yorumlar

  1. Merhabalar,

    Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim . Bunu yaptıktan sonra GPo basmadan önce nasıl test edebilirim ?

    Teşekkürleri

  2. Bu işlemi uygulayacağınız kullanıcı hesaplarını farklı bir ou ya koyun yada gpo yu sadece o kullanıcılara uygulanacak şekilde ayarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir