Home » Güvenlik » USOM Tarafından IT Ekipleri için Güvenlik Bildirimleri ve Zararlı URL Listeleri
SOM - Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi
SOM - Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi

USOM Tarafından IT Ekipleri için Güvenlik Bildirimleri ve Zararlı URL Listeleri

Merhaba,

IT departmanı çalışanları olarak pek çok servis, ürün ve donanımlar ile çalışıyoruz. Bu donanım, ürün ve servisler her ne kadar piyasaya sürüldüklerinde güvenlik açıkları bilinmese de daha sonrasında güvenlik açıkları tespit edilebiliyor. Kullandığımız tüm donanım ve ürünlerin güvenlik açıklıkları var mı diye farklı yerleri takip etmek yerine Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) un hazırladığı bu linkte bulunan Güvenlik Bildirimleri bölümünü sık kullanılanlarınıza ekleyerek zaman zaman kontrol edebilir yada kullanıyorsanız bu linkte bulunan RSS servisini takip edebilirsiniz.

Ayrıca USOM un güzel servislerinden birisi de zararlı URL leri tespit edip xml ve txt şeklinde bizlere sunması.

xml listesine  bu linkten
txt listesine bu linkten

ulaşarak ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

wifi-logo

Domaindeki Bilgisayarların Belirli Wifi leri Görmemeleri Nasıl Sağlanır?

Günümüzde kablosuz ağ artık her yerde kullanılmakta. Yolda yürüken bile telefonda wifi açtığınızda çevrenizdeki onlarca …

2 comments

  1. bilgi için teşekkürler

    peki bu adresleri firewallda bloklamak yerine başka nasıl engelleyebiliriz, dns blok vb xml yada txt den otomatik adresleri alıp client pc lerin bu adreslere gitmemesi gibi bir çözümle uğraştınız mı acaba

  2. Merhaba, pfsense firewall da Aliase kısmından URL list tanımlanarak Firewall kuralarından engellenebilir. Ancak client tarafı için ilk olarak GPO ile bu adreslerin yanlış iplere olan kayıtlarını ekletmek geliyor. Biraz araştırır bulursam ayrıca paylaşırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.