Home » Çeşitli Konular » OpenDNS » OpenDNS Web İçerik Filtreleme Dinamik IP ile Nasıl Kullanılır?
OpenDNS-Kontrol-Panel.

OpenDNS Web İçerik Filtreleme Dinamik IP ile Nasıl Kullanılır?

OpenDNS ile Ücretsiz Web İçerik Filtreleme Nasıl Yapılır isimli yazımda OpenDNS i kullanmak için internete çıkış ip adresinizin sabit olması gerektiğini çünkü OpenDNS in tanımladığınız ip adresiniz ile sizi eşleyerek sizin filtrelerinizi ona göre uyguladığından bahsetmiştim. IP adresinizi saibtletmek için internet servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Türkiyedeki internet servis sağlayıcıları IP sabitlemek için cüzi de olsa bir ücret talep etmektedirler.

Ancak normal bir durumda internete çıkış için kullandığınız cihazınız yeniden başlamadıkça internete çıkış ip adresiniz değişmez. Ama sık elektrik kesintileri, v.b. durumlarda ip adresiniz can sıkıcı aralıklarla değişebilir. Böyle bir durumda Ip adresinizi sabitletmek istemiyorsanız her seferinde OpenDNS kontrol panelinize girip network ip adresinizi güncellemeniz gerek.

İşte tam bu derde derman olması için OpenDNS bir tool hazırlamış. Bu tool u OpenDNS kullanan ağınızdaki herhangi bir bilgisayara kurarak belirli periyotlarda internet çıkış ip adresiniz değişse bile OpenDNS hesabınıza otomatik güncellenmesini sağlayabiliyorsunuz. OpenDNS Updater aracına https://support.opendns.com/hc/en-us/articles/227987867-What-is-the-OpenDNS-Dynamic-IP-updater-client-   adresinden ulaşıp indirebilirsiniz.

Aracı indirip kurduktan sonra karşınıza ilk aşağıdaki gibi  bir ekran gelecek

OpenDNS-Dinamik-IP-ile-NasilKullanilir

Burada OpenDNS hesap bilgilerimizi girerek oturum açıyoruz. Eğer OpenDNS hesabınızda tek bir Network tanımlı ise otomatik eklenecek ve aşağıdaki gibi ekran gelecek.

OpenDNS-Dinamik-IP-ile-NasilKullanilir,

“Update Now” butonu ile ip adresinizi güncelleyebilirsiniz.

Unutmadan şunu da hatırlatayım bu tool u herhangi bir laptop a yüklemeyiniz. Laptop ile farklı bir mekanda farklı bir ağa girdiğiniz de OpenDNS de kayıtlı Network IP bilginiz de değişecektir.

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

prtg

PRTG İle Erişilemeyen Web Sitesi İçin Bakım Yapılıyor Sayfasına Otomatik Yönlendirme

Merhaba, bu yazımda teknik detaylara girmeden PRTG ile yapmakta fayda olacağını düşündüğüm bir fikri paylaşmak …

One comment

  1. uzun zamandır bu kadar yararli bilgiler veren bir blog görmedim açıkcası tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.