Home » Güvenlik » Microsoft Ürünleri İçin Antivirüs Hariç Tutma (Exclusion) Önerileri
microsoft-antivirus-haric-tutma
Antivirüs Hariç Tutma Listesi

Microsoft Ürünleri İçin Antivirüs Hariç Tutma (Exclusion) Önerileri

IT altyapımızda her ne kadar çeşitli firmaların yazılımlarını kullanıyor olsak da Microsoft un yazılım ve servisleri pazarda ciddi anlamda pay sahibi. Microsoft ürün/servislerinin yüklü olduğu sunucularda çalışan antivirüs yazılımları eğer microsoft yazılımının çalışması için gerekli olan dosya yada dosyalara erişimi engellemesi durumunda yazılım düzgün çalışmayacaktır. Bu nedenle microsoft yazılımlarının yüklü olduğu ve/veya kullandığı dosyaların olduğu dizinleri antivirüs yazılımında hariç tutulacak dosya ve klasörler bölümüne eklememiz yazılımların düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır. Örneğin Windows DHCP servisinin loglarını yazdığı dosyaya erişimi antivirüs yazılımı engellerse bu durumda DHCP servisi log yazamadığı için çalışmayacaktır. Peki microsoftun pek çok yazılımı, servisi var. Hepsinin hangi klasördeki hangi dosya veya dosyaları kullandığını nasıl bulacağım diye düşünürseniz aşağıdaki linkten listeye erişebilirsiniz.

Microsoft Anti-Virus Exclusion List

Buna benzer kullandığınız 3. party dediğimiz yazılımlar için üreticinin kendi web sitesinde yayınlanmış bir bilgi var mı diye bakılabilir.

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

mcafee-epo-sunucusu-ile-uzaktan-mcafee-ajani-nasil-yuklenir

Mcafee ePO Sunucusu ile Uzaktan McAfee Ajanı Nasıl Yüklenir?

McAfee Antivirüs yazılımı Merkezi yönetim sunucusu olan ePO sunucusuna bilgisayarlara yüklenmesi gereken McAfee Agent yazılımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.