Home » Microsoft » Windows Client » Java Problemlerinde Log İzleme
Java-Problemlerinde-Log-izleme
Java

Java Problemlerinde Log İzleme

Bu yazıda Java ile çalışan bir uygulamanız çalışmadığında sorunun kaynağını bulmanıza yarayacak olan Java loglarının nasıl izlenebileceğini anlatacağım. Bu senaryoda turkiye.gov.tr ye e-imza ile oturum açmak için kullanılan E-Devlet E-İmza Uygulamasını kullanacağım.

Başlayalım.

Normal şartlarda E-devlet E-İmza Uygulamasını açtığımda sorunsuz bir şekilde aşağıdaki gibi açılıyor.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
E-devlet E-İmza Uygulaması

Ancak açılırken arkaplanda neler yaptı, nerelere bağlandığını varsayılanda göremiyoruz. Ancak Java ayarlarından yapacağımız birkaç değişiklik ile başarılıda olsa arkaplanda işlenen adımları görebiliriz.

Java loglarını açmak için Denetim Masasından Java seçeneklerini açıp aşağıdaki gibi “Enable tracing”,”Enable logging”,”Show applet lifecycle exceptions” seçeneklerini aktifleştirelim. Ardından “Show console” seçeneğini seçelim.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
Java Ayarları

Bu ayarları yaptıktan sonra yeniden E-Devlet E-İmza Uygulamasını açtığımda aşağıdaki gibi konsol penceresi açılacak ve loglar görünmeye başlayacak.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
AKIS Kart dll hatası

Gördüğünüz gibi işlem kodunu girdikten sonra AKIS Kart okuyucumun driver ı yüklü olmadığı için verdiği hatayı resmi tıklayarak görebilirsiniz.

Yine aşağıdaki resimde de uygulama açıldığında
https://static.turkiye.gov.tr/downloads/e-imza/edevlet-eimza.jnlp dosyasına erişmeye çalıştığını görebilirsiniz.

Java-Problemlerinde-Log-izleme
E-devlet E-İmza Uygulaması

Sorunu çözdükten sonra denetim masasından yaptığınız değişikliği geri almanız iyi olur, yoksa kullanıcının her java işleminde konsol penceresi de açılacaktır.

 

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

password-logo

Active Directory Ortamında Kim Kimin Parolasını Değiştirmiş Log Kayıtları

Active Directory ortamında bazı kişilere kullanıcıların parola değiştirme yetkisi vermemiz gerekebilmekte. Daha sonra herhangi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.