Home » Çeşitli Konular » İnternette Geçmişe Yolculuk
archive-org
archive.org da www.milliyet.com.tr

İnternette Geçmişe Yolculuk

Günümüzde bir web sitesini ziyaret ettiğimizde sitenin şuan ki son halini ziyaret ederiz. Zaman içinde ise sitelerin tasarımları değişir, içerikleri değişir. Örneğin kim bilir twitter.com un 2015 yılındaki tasarımı nasıldı? Bunu bilen bir web sitesi var. www.archive.org Bu site internet üzerinde tespit ettiği tüm domainlerdeki siteleri belirli periyotlarda ziyaret ederek bir kopyasını kendi sunucularına kaydediyor. İhtiyaç halinde eğer sizin aradığınız site de kaydedildiyse geriye dönük versiyonlarına erişebilirsiniz.

Bu hizmeti sadece meraktan da kullanabilirsiniz yada benim gibi kaybettiğiniz bir içeriği kurtarmak içinde. Blog hayatıma başladığımdan beri pek çok site ve içerikle uğraştım. Kimi zaman veritabanımı kaybettiğim için kimi zaman hosting paketimde sorun olduğu için eskiye dönük yazılarımı kaybetmiştim. www.archive.org sayeseinde eski içerilerimi kurtarabildim.

Archive.org 2008 yılından beri benim sitemi zaman zaman kaydetmiş. Kayıtlı tarihler takvimde yuvarlak içinde olanlar. Tıkladığımızda o günkü siteye gidiyoruz.

archive-org
archive.org da www.astronur.com

18 Şubat 2008 deki www.astronur.com

archive-org
archive.org da www.astronur.com

10 Aralık 1997 deki www.milliyet.com.tr

archive-org
archive.org da www.milliyet.com.tr

02 Mart 2001 deki www.twitter.com

archive-org
archive.org da www.twitter.com

Google Beta yı görmeye ne dersiniz. 02 Aralık 1998 deki www.google.com aşağıda

archive-org
Google Beta

 

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.