EN SON BUNU YAZDIM
Exchange 2013 IMAP Kullanıcı Adı Şifre Kabul Etmeme Sorunu

Exchange 2013 IMAP Kullanıcı Adı Şifre Kabul Etmeme Sorunu

Merhaba, bu yazıda Exchange 2013 altyapımızda IMAP/IMAPS servislerinin açıldığında yaşadığımız kullanıcı adı şifre kabul etmeme sorunundan bahsedeceğim.

Bu sorun belki burda bahsedeceğimden farklı bir nedeni de olabilir, ancak ben bizim yaşadığımız sorundaki çözümden bahsediyor olacağım. Şöyleki;

Ortamda birden fazla Exchange CAS+MB sunucumuz var. Pardus İşletim Sisteminin  yaygınlaştırılması sebebiyle ve Pardus üzerinde en popüler mail istemcisi olan Thunderbird’ ün ücretsiz çözümlerle MAPI desteğinin olmaması sebebiyle IMAP i devreye almayı planladık. Ancak önce sadece bir sunucudaki IMAP servislerini başlattık test edelim diye. Daha sonra thunderbird ü yapılandırdığımızda herşey sorunsuz ilerlerken son adımda kullanıcı adı şifreyi kabul etmiyordu. pek çok şeyi denedikten sonra sorunun ne olduğunu anladık.

Örneğin biz EXC-A sunucusundaki IMAP servislerini başlattık. Ancak test için kullandığımız test.user kullanıcısının mailboxı EXC-B sunucusu üzerinde. Bu durumda IMAP authentication trafiği önce EXC-A ya geliyor ve EXC-A sunucusu test.user EXC-B sunucusunda olduğu için IMAP Proxy ile authentication trafiğini EXC-B ye yönlendiriyor. Ancak EXC-B de IMAP servisi devre dışı olduğundan ise authentication tamamlanamıyordu.

Sorun bazen bu kadar basit ve mantıklı olmasına rağmen insan hemen göremiyor. Yada yaşlanmaya başladım, kim bilir.

Hakkında Onur AYDIN

Onur AYDIN
Sitenin kurucusu ve tek yazarıdır. Evli ve bir kız babasıdır. Kamu Kurumunda Sistem Uzmanı olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*