EN SON BUNU YAZDIM

Etiket Arşivi: windows

WMI Filter Access Denied Hatası ve Çözümü

Merhaba, Sadece Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise versiyon işletim sistemlerine  uygulamak istediğim GPO için bir WMI Filter tanımladım. Ancak Client e uygulanmıyordu, Access Denied hatası alıyordum. Biraz araştırınca şöyle ilginç bir çözüm buldum. Benim hazırladığım WMI : Select * from Win32_OperatingSystem where Caption like “Microsoft Windows 7 Enterprise” OR Caption like “Microsoft Windows 7 Proffessional” şeklindeydi. Çözüm ise ... Devamını Oku »

Active Directory Users And Computers Konsolda Özel Attribute Sutunu Gösterme

Bir önceki makalemde Active Directory kullanıcısına TC Kimlik Numarası nın nasıl attribute olarak eklenebileceğini anlattım. Bu makalede ise bu eklenen attribute un Active Directory Users and Computers konsolunda nasıl sutun olarak gösterileceğini anlatacağım. Varsayılanda Active Directory Users and Computers konsolunu aşağıdaki gibi 3 sutunu listeler. Bu alana yeni sutunlar eklemek için “View” menüsü altından “Add/Remove Coloumns” seçeneği seçilir. Burada soldaki ... Devamını Oku »

Active Directory Özel Attribute Ekleme

Merhaba, Microsoft Server 2012 R2 yada daha önceki Active Directory yapısında yeni bir kullanıcı tanımlayacağınız zaman varsayılan ve ihtiyacınzı karşılayacak pekçok alan mevcuttur. Örneğin Bir kullanıcı için aşağıdaki alanları dolduruyor olabilirsiniz. Bu ekranlarda doldurduğunuz alanlar ve daha fazlası aslında “Attribute Editor” adı verilen sekmede listelenir. “Attribute Editor” sekmesini açmak için “Active Directory Users and Computers” konsolunda “View” menüsünden “Advanced Features” ... Devamını Oku »

Windows İşletim Sistemleri Kurulum Tarihini Öğrenme

Herhangi bir windows işletim sistemini kurduktan aylar sonra o işletim sistemini ne zaman kurduğunuz bilgisi gerekirse Komut satırında “systeminfo” komutunu çalıştırdığınızda gelecek ekranda kurulum tarihini görebilirsiniz.   Yada ben sadece kurulum tarihini komut çıktısında görmek istiyorum derseniz yine komut satırında “systeminfo | find “Original” komutunu çalıştırabilirsiniz.   Devamını Oku »

.NET Framework 3.5 yükleme hatası: 0x800F0906, 0x800F081F, 0x800F0907

Merhaba, Windows 8.1, Windows 8, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 işletim sistemlerine .NET Framework yüklerken hata alabilirsiniz.  Bu durumda kurulumu işletim sistemi kurulum medyasından offline olarak yapabilirsiniz. bunun için PowerShell konsolunda aşağıdaki komutları çalıştırın. <sürücü> kısmını kendi sisteminizdeki CDROM sürücü harfi ile değiştirin. Windows 8 ve Windows 8.1 için Komut Dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /All /Source:<sürücü>:\sources\sxs /LimitAccess Örnek ... Devamını Oku »

Windows Server 2012 Standart ı DataCenter a yükseltmek

Windows Server 2012 Standart kurdunuz, üstüne tüm yazılımlarınızı kurdunuz, tüm ayarlarınızı yaptınız v.s. ancak sonra işler değişti ve o serverın 2012 datacenter olması gerekti. Bu durumda yeniden kurulum yapmak yerine aşağıdaki komut ile yükseltme yapabilirsiniz. cmd de aşağıdaki komutu işletin. dism /online /set-edition:ServerDatacenter /productkey:AAAAA-BBBBB-CCCCC-DDDDD-EEEEE /AcceptEula komut uygulandıktan sonra bir kere restart isteyecek. Devamını Oku »

Workgroup Ortamında Windows DHCP Server Kullanımı

windowsserver2008r2

Windows Server 2008 R2 sunucu üzerinde dhcp server rolünü yükledikten sonra sunucuyu authorize etmeniz gerekmektedir. Ancak sunucunuz domaine join olmamış ise workgroup da çalışıyorsa regedit de aşağıdaki alana ilgili değeri girmelisiniz. HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesDHCPServerParameters altına yeni bir DWORD oluşturup adını DisableRogueDetection ve değerini 1 girmeniz gerekmektedir. Devamını Oku »