EN SON BUNU YAZDIM

Etiket Arşivi: şifre

Exchange 2013 IMAP Kullanıcı Adı Şifre Kabul Etmeme Sorunu

Merhaba, bu yazıda Exchange 2013 altyapımızda IMAP/IMAPS servislerinin açıldığında yaşadığımız kullanıcı adı şifre kabul etmeme sorunundan bahsedeceğim. Bu sorun belki burda bahsedeceğimden farklı bir nedeni de olabilir, ancak ben bizim yaşadığımız sorundaki çözümden bahsediyor olacağım. Şöyleki; Ortamda birden fazla Exchange CAS+MB sunucumuz var. Pardus İşletim Sisteminin  yaygınlaştırılması sebebiyle ve Pardus üzerinde en popüler mail istemcisi olan Thunderbird’ ün ücretsiz çözümlerle ... Devamını Oku »

PRTG de Cihazları Gruplasak da mı Saklasak Gruplamasak da mı Saklasak?

Network ve Sunucularınızı izlemek için Passler firmasına ait PRTG ürününü kullanıyorsanız cihazlarınızı eklerken Gruplama yapmanızı tavsiye ederim. Active Directory ortamınız, linux sunucularınız, cisco switch yada router larınız, Vmware esx hostlarınız ın olduğunu düşünürsek aşağıdaki gibi gruplar tanımlayabilirsiniz. Bu sayede grup içine tanımlayacağınız kullanıcı adı-şifre bilgilerini altındaki tüm cihazlara otomatik uygular ve her cihaz için tek tek kullanıcı adı şifre girmek ... Devamını Oku »

Şifrenizi Ne Kadar Sürede Kırabilirim?

İnternet ortamında mail hesabı, facebook hesabı, twitter hesabı, forum hesabı, internet şubesi hesabı gibi pekçok noktada kullanıcı adı ve şifremizi belirleriz. Biraz bilinçli bir internet kullanıcısı doğum tarihi, ardışık sayı yada harfler v.b. basit şifreleri kullanmazlar. Onlar 123456 yerine “Audi+06” gibi yada “2Hkl56*” gibi şifreler kullanırlar. Bu şifreler doğum tarihi olarak kullanılan şifrelerden daha güvenlidir elbette ancak yinede kırılamaz değillerdir. aşağıda ... Devamını Oku »

Vmware vCenter Single Sign-On Administrator Şifresini Değiştirmek Resetlemek

Vmware Vcenter Server kurulumu esnasında belirlediğiniz “admin@system-domain” kullanıcısının şifresini unutursanız yada farklı bir sebepten ötürü değiştirmeniz gerekirse aşağıdaki adımları takip edin. Windows Vcenter Server Kullanıyorsanız Vcenter SSO sunucunuza RDP ile bağlanın. cmd komut satırını açın SSO kurulum dizininin altında util dizinine geçin. Varsayılanda “C:\ProgramFiles\VMware\Infrastructure\SSOServer\utils” dizinindedir. aşağıdaki komutu çalıştırın rsautil reset-admin-password Kurulum esnasında belirlediğiniz master şifreyi soracak, onu girin. Admin kullanıcısının ... Devamını Oku »

Uzak Masaüstü Bağlantı Problemi ve Çözümü

Microsoft Active Directory ortamında bir sunucu yada cliente Uzak Masaüstü Bağlantısı ile bağlanmak istiyorsunuz. Hedef makinede Uzak Masaüstü Bağlantısı açık, bağlanmaya çalıştığınız kullanıcının yetkisi var, firewall da da sorun yok ancak bağlanmak istediğinizde şifreyi doğrularken size yeniden şifre sorma ekranı geliyorsa hedef bilgisayarın tarih ve saatini kontrol edin. Active Directory ortamında bazen farklı sebeplerden bilgisayarların tarih saat ayarları bozulabiliyor. Böyle ... Devamını Oku »

3Par Kullanıcı Yönetimi ve Şifre Değiştirilmesi

3Par cihazınızın varsayılan kullanıcı adı ve şifresini değiştirmek için varsayılan kullanıcı adı ve şifre ile oturum açtıktan sonra sol panelde bulunan “Security” Sekmesine geçelim. Daha sonra Üst panelde bulunan “Security” bölümünden “User” a tıklayalım. Sağ tarafta varsayılan olarak gelen kullanıcılar ve rolleri görünecektir. Şifresini değiştirmek istediğimiz kullanıcıya sağ tıklayıp “Edit” seçeneğini seçtikten sonra “Change Password” seçeneğini aktifleştirerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. Devamını Oku »