EN SON BUNU YAZDIM

Etiket Arşivi: security

Active Directory Kullanıcı Hesabı Güvenlik Ayarlarında Üstten Devralmayı Aktifleştirmek

Merhaba, Active Directory kullanıcı hesaplarının security ayarlarında izinlerin bir üstten devralınması gerektiğinde bunu kullanıcı hesabının özelliklerinde Security sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Bir OU ve Alt OU lar içindeki tüm kullanıcılar için bunu yapmanız gerektiğinde elle yapmak yerine aşağıdaki Powershell kodunu kullanabilirsiniz. Searchbase parametresini kodu çalıştırmadan önce kontrol ediniz.   $users = Get-ADUser -ldapfilter “(objectclass=user)” -searchbase “OU=Test,DC=domain,DC=local” ForEach($user in $users) { # ... Devamını Oku »

CISCO Routerlarında Kötücül Yazılım Kabusu

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Cisco’nun geliştirdiği internet yönlendiricilerde (router) kötücül yazılım tespit edildi. Güvenlik araştırmacıları tarafından ‘oldukça komplike’ olarak tanımlanan SYNful Knock yazılımının Cisco routerlara yerleştirildiği ve bu sayede 3 kıtada kullanıcılar fark etmeden ver toplandığı açıklandı.   FireEye güvenlik uzmanları routerlarda bulunan kötücül yazılımla birçok kamu ve özel sektör kuruluşuna saldırı düzenlediğini ifade etti. Yazılımı ortaya çıkan FireEye ... Devamını Oku »

ABD Enerji Bakanlığına 4 Yılda 1000 Saldırı

ABD Enerji Bakanlığı kamuoyu ile paylaştığı raporda son dört yıl içerisinde binden fazla saldırıya uğradığını açıkladı. Bugüne kadar siber saldırılarganların Beyaz Saray ve Pentagon’u daha fazla hedef aldığı düşünülüyordu, fakat Enerji Bakanlığının açıkladığı rapor hiçbir kamu kuruluşunun hackerlardan kolayca kurtulamadığını gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada 2 yıl önce, tüm eski ve yeni kurum çalışanlarının kişisel bilgilerinin çalındığı da ortaya çıkmış oldu. ... Devamını Oku »

Linux Sistemlerde Bash Açığı

Linux sistemlerinde bash in 3.0 versiyonundan 4.2.x versiyonları arasındaki tüm sürümlerinde Remote Code Execution açığı bulunduğu ilan edildi. Bu zaafiyetler network üzerinden kimlik denetimsiz şekilde bash e erişilebilmesi ve böylece uzaktan komut çalıştırılması söz konusu. Bu sebeple kritik bir açık. Redhat, Debian, Centos gibi büyük dağıtımlar bash in yeni versiyonunu yayınladılar. Sistemlerinizi kendi dağıtımına göre update ederseniz bash in yeni ... Devamını Oku »