EN SON BUNU YAZDIM

Etiket Arşivi: kurulum

Linux İşletim Sistemi Kurulum Tarihini Öğrenme

Bir önceki makalemde Windows İşletim Sistemleri Kurulum Tarihini Öğrenme konusunu yazdım. Windows tarafında bir komut ile bunu öğrenebilirken Linux İşletim sistemlerinde bunu komut ile öğrenemiyoruz. Ancak linux işletim sistemleri kurulurken oluşturulan ve daha sonra hiç değişmeyen dosya veya dizinlerin oluşturulma tarihinden bu bilgiye ulaşabiliriz.   Bunun için konsolda aşağıdaki komutları çalıştırın. #ls -ld /var/log/installer yada  #ls -ld /lost+found Devamını Oku »

Windows İşletim Sistemleri Kurulum Tarihini Öğrenme

Herhangi bir windows işletim sistemini kurduktan aylar sonra o işletim sistemini ne zaman kurduğunuz bilgisi gerekirse Komut satırında “systeminfo” komutunu çalıştırdığınızda gelecek ekranda kurulum tarihini görebilirsiniz.   Yada ben sadece kurulum tarihini komut çıktısında görmek istiyorum derseniz yine komut satırında “systeminfo | find “Original” komutunu çalıştırabilirsiniz.   Devamını Oku »

Linux Web Serverım Var, Üstünde Birde FTP Olsa Keşke

Linux Web Serverım Var, Üstünde Birde FTP Olsa Keşke

Merhaba, Linux tabanlı sunucunuzda apache2 ile web servisi veriyorsunuz ve dosyalarınıza şirket dışından da ftp ile erişmek istiyorsanız sunucunun üstüne FTP servisini de kurmanız gerekmektedir. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli ftp yazılımları olmasına rağmen ençok kullanılan vsftpd ve proftpd dir. Ben bu yazımda debian tabanlı linux işletim sistemi üzerinde proftpd nin kullanımından bahsedeceğim. Kendimde aşağıdaki linki kaynak kullandım. http://www.thomas-krenn.com/en/wiki/Setup_FTP_Server_under_Debian Önce proftpd ... Devamını Oku »

Cisco AnyConnect Kurulum Hatası

“Cisco AnyConnect Secure Mobility Client” kurulumu sırasında “The VPN client agent was unable to create the interprocess communication depot” hatası alıyorsanız Windows Servislerinden  “Internet Connection Sharing” servisini durdurun ve disable edin. Sonra tekrar kurulum yaptığınızda sorunsuz kurulacaktır.   Devamını Oku »