EN SON BUNU YAZDIM

Etiket Arşivi: güvenlik

Active Directory Kullanıcı Hesabı Güvenlik Ayarlarında Üstten Devralmayı Aktifleştirmek

Merhaba, Active Directory kullanıcı hesaplarının security ayarlarında izinlerin bir üstten devralınması gerektiğinde bunu kullanıcı hesabının özelliklerinde Security sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Bir OU ve Alt OU lar içindeki tüm kullanıcılar için bunu yapmanız gerektiğinde elle yapmak yerine aşağıdaki Powershell kodunu kullanabilirsiniz. Searchbase parametresini kodu çalıştırmadan önce kontrol ediniz.   $users = Get-ADUser -ldapfilter “(objectclass=user)” -searchbase “OU=Test,DC=domain,DC=local” ForEach($user in $users) { # ... Devamını Oku »

Zimbra Mail Sunucu Web Arayüzü Https den Http ye Dönüştürme

Merhaba, Yapınızda zimbra mail sunucusunu kullanıyor olabilirsiniz. Varsayılan kurulumda güvenlik sebebiyle zimbra mail web arayüzü kendi oluşturduğu SSL sertifikası ile çalışır. Bu nedenle internet tarayıcıları arayüze girmek istediğinizde güvenlik uyarısı ile sizi uyarırlar ve bu her seferinde olunca bir süre sonra kullanışsız hal alır. Eğer kurumunuzun bir ssl sertifikası varsa zimbranın kendi oluşturduğu sertifika yerine kendi sertifikanızı kullanarak bunun önüne ... Devamını Oku »

CISCO Routerlarında Kötücül Yazılım Kabusu

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Cisco’nun geliştirdiği internet yönlendiricilerde (router) kötücül yazılım tespit edildi. Güvenlik araştırmacıları tarafından ‘oldukça komplike’ olarak tanımlanan SYNful Knock yazılımının Cisco routerlara yerleştirildiği ve bu sayede 3 kıtada kullanıcılar fark etmeden ver toplandığı açıklandı.   FireEye güvenlik uzmanları routerlarda bulunan kötücül yazılımla birçok kamu ve özel sektör kuruluşuna saldırı düzenlediğini ifade etti. Yazılımı ortaya çıkan FireEye ... Devamını Oku »

ABD Enerji Bakanlığına 4 Yılda 1000 Saldırı

ABD Enerji Bakanlığı kamuoyu ile paylaştığı raporda son dört yıl içerisinde binden fazla saldırıya uğradığını açıkladı. Bugüne kadar siber saldırılarganların Beyaz Saray ve Pentagon’u daha fazla hedef aldığı düşünülüyordu, fakat Enerji Bakanlığının açıkladığı rapor hiçbir kamu kuruluşunun hackerlardan kolayca kurtulamadığını gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada 2 yıl önce, tüm eski ve yeni kurum çalışanlarının kişisel bilgilerinin çalındığı da ortaya çıkmış oldu. ... Devamını Oku »

Şifrenizi Ne Kadar Sürede Kırabilirim?

İnternet ortamında mail hesabı, facebook hesabı, twitter hesabı, forum hesabı, internet şubesi hesabı gibi pekçok noktada kullanıcı adı ve şifremizi belirleriz. Biraz bilinçli bir internet kullanıcısı doğum tarihi, ardışık sayı yada harfler v.b. basit şifreleri kullanmazlar. Onlar 123456 yerine “Audi+06” gibi yada “2Hkl56*” gibi şifreler kullanırlar. Bu şifreler doğum tarihi olarak kullanılan şifrelerden daha güvenlidir elbette ancak yinede kırılamaz değillerdir. aşağıda ... Devamını Oku »

Yüz Yüze Teknoloji – Karel

İletişim Ürün ve Çözümleri, Görüntülü İletişim ve Güvenlik Sistemleri, Bulut Çözümleri, Telekomünikasyon Projeleri, Savunma Sanayii Projeleri, Elektronik Üretim Hizmetleri gibi pek çok konuda başarılı işler yapan Karel firmasının web sayfasından daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. www.karel.com.tr Devamını Oku »

Siber Güvenlik Konferansı 2014

Siber Güvenlik Derneği tarafından düzenlenecek olan 2014  Siber Güvenlik Konferansı bu eksendeki soru ve sorunlara çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. detaylı bilgi ve kayıt için http://www.siberguvenlikkonferansi.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Devamını Oku »

Joomla Sitenizin Güvenliği İçin Tavsiyelerim

securejoomla

Kendinize yada bir başkasına Joomla ile bir web sitesi hazırladıysanız aşağıdaki tavsiyelerimi uygulamanızı öneririm. Kendi sunucunuzu kullanıyorsanız joomla veritabanınızı kesinlikle Mysql root kullanıcısı ile oluşturmayın. Joomla veritabanı için özel bir kullanıcı oluşturup o kullanıcı ile veritanabını oluşturun. Eğer hosting kullanıyorsanız zaten hosting yönetim ekranınız sizi her veritabanı için ayrı kullanıcılar açmaya yönlendirecektir. Kurulum adımında veritabanı ön ekini ASLA varsayılanda bırakmayın. ... Devamını Oku »