Home » Microsoft » Windows Server » GPO » GPO Kullanarak Bilgisayar Açılışta NumLock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması
Bilgisayar-AcilistaNumLock-Tusunun-Acik-Olmaya-Zorlanmasi

GPO Kullanarak Bilgisayar Açılışta NumLock Tuşunun Açık Olmaya Zorlanması

Kullanıcılar bilgisayar açılışında parola girerken eğer parolalarında rakam var ise genellikle rakamları klavyenin sağ tarafında bulunan Numpad adı verilen bölümdeki rakam tuşlarını kullanarak girerler. Ancak bu NumPad bölümünün aktif olması için NumLock özelliğinin açık olması gerekir. Ancak bazı durumlarda bilgisayar açılışında Parola ekranında NumLock tuşu kapalı olabiliyor. Bu durumda kullanıcı parolasında bulunan rakamlara bastığını sanıyor ve parola hatası alınca anlam veremiyor ve sistem yöneticisine başvurduğunda da şifresini doğru girdiğini iddia ediyor.

İşte bu noktada eğer ortamda Active Directory var ise Group Policy Object (GPO) ile bir registry değeri ekleterek her durumda parola ekranında NumLock tuşunun aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda anlatılan yöntem aslında GPO kullanarak nasıl regisrty kaydı eklenir olacak. farklı ihtiyaçlar içinde benzer yöntemi kullanabilirsiniz.

Başlayalım…

GPO düzenleme ekranında “Computer Configuration\Preferences\Windows Settings\Registry” alanına gelerek sağ tıklayıp “New\Registry Item” ı seçelim.

Bilgisayar-AcilistaNumLock-Tusunun-Acik-Olmaya-Zorlanmasi
GPO İle Reisrty Item Eklenmesi

Gelen pencereyi aşağıdaki gibi düzenleyelim.

Bilgisayar-AcilistaNumLock-Tusunun-Acik-Olmaya-Zorlanmasi
GPO İle Registry Item Eklenmesi

Bu ayarı ayrım yapmaksızın tüm pc lere uygulayacağımız için Item Level Targeting e gerek yok. Artık bu GPO nun uygulandığı bilgisayarlar açılırken NumLock seçeneği her zaman aktif olacak.

Eğer Active Directory ortamı yok Workgroup da çalışıyorsanız bu ayarı bilgisayarlarda tek tek de regedit de değiştirebilirsiniz.

 

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

Windows Sistemlerde DNSSEC Kullanımı

Hepimizin bildiği gibi sunucu ve istemciler arasındaki pek çok trafik DNS isim çözümlemesini kullanarak gerçekleşir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.