Home » Çeşitli Konular » Baba Destek Programı » BADEP 9 – Kendini İfade Etme Alanları ve Yöntemleri
baba-destek

BADEP 9 – Kendini İfade Etme Alanları ve Yöntemleri

Açev tarafından hazırlanan Baba Destek Programında Dağıtılan Oturum eklerini paylaşıyorum

Çocuğu kendinizi ifade ederken farklı durumlarda kendinizi farklı şekilleride açıklayabilirsiniz. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

1. Çocuğunuzun beğenmediğiniz bir davranışını ona anlatırken: Böyle bir durumda, çocuğunuzun yaptığı davranışı, o davranış sonucundaki hissettiğiniz duyguyu ve bu duyguyu hissetmenizin nedenini açıklamalısınız.

Örneğin, çocuğunuz arkadaşına vurduğunda. “Arkadaşlarına vurmanı istemiyorum, bu onun canını yakabilir ve ona zarar verebilir. Böyle davranman beni üzüyor.”

2. Çocuğunuzun beğendiğiniz bir davranışını takdir ederken: Çocuğunuzun yaptığı ve hoşunuza giden bir davranışı, vakit geçirmeden, sizde yarattığı duygu ve bu duyguya neden olan etkiyi/kazancı birlikte ifade edebilirsiniz.

Örneğin, “Sabahları yatağını toplamanı çok beğeniyorum. Böylece annen ya da ben yatağını toplamak zorunda kalmıyoruz ve daha az yoruluyoruz.”

3. Önlem almanız gerektiğinde ve isteklerinizi belirtirken: Bazen ön anlaşmalar yapmanız gerekebilir ve çocukla buun açıkça konuşmak işe yarayabilir.

Örneğin, “Mehmet Amcanlar’a gittiğimizde oyun oynarken yüksek sesle konuşup, evde koşmanı istemiyorum. Mehmet Amcan hasta olduğu için rahatsız olabilir.”

4. Kuralları, sınırları koyarken: Çocukları kurallar, sınırları net, açık bir dil kullanarak ifade etmek önemlidir. Sınırlar içinde çeşitli seçenekleri sunmak da gerekir.

Örneğin,  “Hava soğuk ve sadece bu gömleği giyersen, üşürsün. Gömleğin üstüne kazağını ya da montunu giymeni istiyorum.”

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

baba-destek

BADEP 10 – Anne Mektubu – 3

Açev tarafından hazırlanan Baba Destek Programında Dağıtılan Oturum eklerini paylaşıyorum Merhaba Sayın Anne, Geçen hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.