Home » Çeşitli Konular » Baba Destek Programı » BADEP 14 – Olumlu Davranış Geliştirme Yöntemlerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
baba-destek

BADEP 14 – Olumlu Davranış Geliştirme Yöntemlerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Açev tarafından hazırlanan Baba Destek Programında Dağıtılan Oturum eklerini paylaşıyorum

Olumlu Davranış Geliştirme Yöntemlerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Şiddet ve baskının bir eğitim ve çocuk yetiştirme yöntemi olmadığını hatırlamak önemlidir.
  • Çocuklardan beklentilerinizde, çocuğun yaşını göz önünde tutmalısınız. Onlardan yapamayacakları işleri istememelisiniz. Örneğin, 6 yaşındaki bir çocuktan 3 yaşındaki kardeşine, siz evde yokken bakmasını veya yemek yapmasını beklememelisiniz. Bu aynı zamanda çocuk ihmalidir.
  • Her çocuğun aynı birey olduğundan ve özel olmayı hak ettiğinden yola çıkarak, bu yöntemleri uygularken her çocuğa özgü farklılıklara dikkat etmek gerekir.
  • İstediğiniz davranışın nasıl yapılacağını çocuğa öğretmelisiniz. Örneğin, çıkardığı kazağı katlamasını bekliyorsanız, öncelikle, ona bu işin nasıl yapılacağını göstererek öğretmelisiniz.
  • Para, oyuncak, giysi, eşya gibi maddi ödüller yerine onun sevdiği bir yemeği pişirmek, onunla bir şeyler paylaşmak (oyun oynamak, parka gitmek…) gibi manevi ödülleri kullanmalısınız.
  • Bu yöntemlerin, etkili olabilmesi için bir süre tutarlı olarak ve sabırla uygulanmaları gerekmektedir. Bu yöntemler sihirli değnek değildir, etkili olması zaman alacaktır.
  • Tekrar eden olumsuz davranışlar için öncesinde, anında ve sonrasında neler yapılacağına ilişkin düşünülüp, bir planlama yapılması uygulamayı kolaylaştıracaktır.
  • Tüm yöntemleri, bütün olarak düşünmek ve uygun yerde, zamanda kullanmak önemlidir.

About Onur AYDIN

Sitenin kurucusu. Evli ve bir kız babası. Özel bir şirkette Sistem ve Bulut Ekip Lideri olarak çalışıyor. 1981 de Bartın' da doğmuş ama artık Ankara' da yaşıyor.

Check Also

baba-destek

BADEP 15 – Çocuğunuzun Olumsuz Davranışları Nasıl Azaltabilirsiniz

Olumsuz Davranışları Nasıl Azaltabilirsiniz? Nedenini düşünmek: Çocuğun olumsuz davranışının altında yatan nedeni bilmek, o davranışa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.